YENİ ASIR

CHP İzmir milletvekillerinin Ankara görüşleri


15 Aralık 2005

Geçen hafta CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, Bülent Baratalı ve Erdal Karademir, Zeytin Komisyonu olarak çıktıkları bölge gezisi dönüşü, gazetede ziyaretime geldiler. Böylece çeşitli konular hakkında konuşma imkanımız oldu.
Sık sık İzmir sorunları hakkında telefonda görüşmemize rağmen, karşılıklı sohbet imkanı fazla bulamıyorduk. Hükümetin son durumu ve gelen çatlak sesler konusundaki ortak görüşlerini Karademir şöyle özetledi:
"Yoksulluk ve yolsuzlukları kullanarak iyi konuma geldiler. Şimdi ikisi de aldı başını gitti. Artık yolsuzluklar kendi başlarını ağrıtacak. Örneğin, Yusufeli Barajı'nda Nurol'un yanına yeni bir müteahhit eklediler. Ödenekleri birden arttı. Kuşadası-Port olayı ise, ayrı bir komedi. Limanın özelleştirilmesi süreci ve sonrası yaşananlar ibret verici. İnsan Mesut Yılmaz'a üzülüyor" sözleri üzerine, Kuşadası CHP İlçe Başkanı Avukat Nail Özazman'dan konu hakkındaki görüşlerini içeren, Ankara CHP Genel Merkezi'ne gönderdiği yazının metnini fakslamasını rica ettim.

KİRA KONTRATOSU
Nail Özazman'dan gelen raporu inceleyip, ardındanda kira kontratosunu görünce, gözlerime inanamadım. Kısa adı Egeports olan Afken, Ege-Avrasya, Royal Carribean Yatırım ortaklığı, Haziran 2003 tarihinde Kuşadası Limanı'nın işletmesini devir almış.
Kiralama sürecinde yaşanan olaylar ve halen süren davalar, yanlış fiyat politikaları, liman sahası içinde 50 dükkanlık alışverişmerkezi yapmaları, Kuşadası halkını ve esnafını çileden çıkarmış. Zaten, "Her şey dahil" konaklama sisteminden yaka silkmiş olan esnafa, bir de "alışveriş dahil liman" sistemini sunarsanız, nasıl bir tepki vermesini beklersiniz? Bu hem esnafa, hem de turizme sekte vurmaktan başka bir şey değil.
Gelelim kira kontratosuna, sizlere aynen aktarıyorum;
Dairesi: Maliye Bakanlığı, Kuşadası Müdürlüğü
Mahallesi: Camikebir.
Sokağı: Liman Caddesi.
Numarası: Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki 4.818.70 m2'lik taşınmaz mal.
Kiralanan şeyin cinsi: Ege Denizi.
Kiracının adı, soyadı ve ikametgahı: Ege Liman İşletmeleri A.Ş. Liman Caddesi No: 19 Kuşadası.
Evet, sevgili okuyucular kiralan şeyin cinsi hanesini yanlış okumadınız, Ege Denizi yazıyor. Hani bizim bildiğimiz Ege Denizi.
Kanun çıkarırım diyorlar, çıkarıyorlar... Ege Denizi'ni bile kiralıyorlar. Şaştım kaldım ben bu işe, ya siz?