YENİ ASIR

Ceza Kanunu yatak odasına girer mi?


04 Eylül 2004

Günlerdir tartışılan zina konusundaki fikirlerimi dünkü yazımda belirtmiştim. Ortada zaten yıllardır kadın ve erkek açısından bir eşitsizlik vardı. Evli kadının evlilik dışında bir tek cinsel ilişkide bulunması, suçun oluşması için yeterliyken, aynı olaya evli erkek açısından bakıldığında ise, evlilik dışında bir başka kadınla karı-koca gibi yaşaması, uzun süre cinsel ilişkide bulunması gerekiyordu. Sonuçta iki suçun kadın-erkek eşitliği açısından birbirinden farklı olduğuna, ortada bir eşitsizlik olduğuna karar verildi ve yapılan değişikliklerle zina suçu ortadan kaldırıldı. Buraya kadar her şey normal. Fakat şimdi yine birileri Türkiye'nin yüzlerce sorunu varken günlerdir bu konuyu tartışıyor, ortalığı geriyor.

DEVLET TARAF OLAMAZ
AKP Hükümeti imam hatiplerden, türbana kadar, kendi tabanına verdiği sözlerin hiç birini yerine getiremedi, şimdi de zinaya taktı. Olaya ben de taktım. Çünkü zinayı suç kapsamına almaya çalışanlar, imam nikahını görmezden geliyorlar. Dünden beri ısrarla söylüyorum; asıl zinayı imam nikahı ile yaşayan çok eşliler yapıyor.
Zina aile içi bir olaydır, hatta batı ülkelerinde bu olay "Ceza Kanunu kişinin yatak odasına giremez" şeklinde vurgulanmaktadır. Bugünün dünyasında aldatma ikili ilişkileri ilgilendiren bir olaydır. Devlet bu ilişkide taraf olamaz, olmamalıdır.

Bunları biliyor musunuz?
28 Mart yerel seçim sonuçları ile ilgili olarak, İl Genel Meclis üyesi Av. Mahmut Esat Aslan, Konak ilçesini kapsayan bir çalışma yapmış. Konak ilçesinde seçmen sayısı en fazla olan 16 mahalledeki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını rapor olarak hazırlamış. Araştırmaya göre Güzelyalı, Göztepe, Vatan, Basın sitesi, Yunus Emre, Bahçelievler, Murat Reis, Çankaya, F.Altay gibi mahallelerde CHP açık ara önde... Doğu kökenli vatandaşlarımızın yoğunlukta olduğu Kadifekale, İmariye, Kosova, Aziziye mahallelerinde ise durum daha farklı. Bu bölgelerde AKP önde... AKP'nin CHP'ye fark attığı diğer mahalleler ise Karabağlar, Aşıkveysel, Peker, Barış, Yunus Emre mahalleleri... Gültepe bölgesinde Mehmet Akif mahallesi dışında yer alan altı mahalleden yalnızca, Millet, Murat, Saygı, Y. Selim, Zeybek mahallelerinde İl Genel Meclisi Seçiminde CHP büyük oy patlaması yapmış, fakat Belediye Seçimlerinde ise genellikle ikinci parti konumuna düşmüş.

FARKLAR ÇOK AZ
Yeşilyurt bölgesinde ise AKP ve CHP birbirlerini çok az farklarla geçmişler. Limontepe-Eskiizmir bölgesinde ise Yurtoğlu mahallesi hariç, Umut, Devrim, Özgür, Limontepe, Cennet Çeşme mahallelerinde AKP önde gitmiş...