YENİ ASIR

Çeşme'de elektrik problemi kalmayacak


27 Temmuz 2005

Geçtiğimiz hafta Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş İzmir Müessesi Müdürü Abdullah Atalay'ın bana göndererek görüşlerini yansıttığı ve yayınlamamı rica ettiği yazıyı sizlere tarafsız olarak aynen aktarmıştım.Hatırlarsanız Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu Çeşme'de ki elektrik kesintilerinden halkın şikayetçi olduğunu ve yetkililerin ortada olmadığını söylemişti.Gediz A.Ş Müessese Müdürü Abdullah Atalay'da bunun üzerine hassasiyet göstermiş ve Çeşme'ye gelmiş.Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Gediz A.Ş Müessese Müdürü Abdullah Atalay,Çeşme Elektrik İşletme Başmühendisi Mehmet Yapar ,Urla İşletme Müdürü Metin Beşe ve ben bir araya gelerek sorunları hepberaber tartıştık.
Tütüncüoğlu kesinti olan bölgeleri madde madde halkın şikayeti yönünde Abdullah Bey'e sundu. Atalay; "Çeşme'nin heterojen bir nüfusu var.Kışın 3000,yazın 350-400 bin kişi yaşıyor.Özellikle hafta sonları çekilen elektrik 38 bin megawatı buluyor.2 aylık yoğunluk için 3 yıldır 10 trilyonluk yatırım yapıldı. Çeşme'de elimizden geleni yapıyoruz.186 no'lu telefon hattıyla şikayetleri anında değerlendiriyoruz. Çeşme'nin lodosu malum. Personal canını dişine takarak çalışıyor. Bir de sanırım bir yalnış anlaşma var. TEDAŞ özelleşmedi. Biz hizmet satın alıyoruz. Eskiden 10 kişi çalışıyorsa, şimdi 50 kişi çalışıyor. Aydınlatma, arıza gibi sorunlara yetişemediğimizden hizmet satın alıyoruz" diyerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

BEN BURADAYIM
Başkan Tütüncüoğlu; "Siz kesinti yok diyorsunuz. İyi de halk elektrik yok diyerek beni yataktan kaldırıyor. Sizi aradıklarında bulamıyorlarmış" diyerek şikayetleri dile getirdiğinde ise Atalay; "Özellikle Alaçatı bölgesinde problem yaşıyoruz. Çalışmalar bitmek üzere. Fakat bazı yerlerde abonelerde suçlu. Bizimle 3 kilowat için anlaşıyor, evinde %300'lük artış yapıyor. Bir de görevimiz olmayan şeyleri bizden istediklerinde yerine getiremiyoruz. Bizi bulamadıklarını söylüyorlar. Bakın buradayım" diyerek savunmasını yaptı.
Bu tartışmaların sonunda olaylar tatlıya bağlandı ve kazanan Çeşme oldu. Çünkü Başkan Tütüncüoğlu vedalaşırken Atalay'ın eline elektrik kesintilerinin olduğu bölgelerin listesini tutuşturdu. Atalay'da bizzat yerinde ilgileneceğine söz verdi. Abdullah Atalay'ın açıklamaları sayesinde de Alaçatı ve Çeşme esnafının korkulu rüyası olan elektrik kesintilerine köklü çözümün geldiğini öğrenmiş olduk.