YENİ ASIR

Çeşme Belediye Başkanı: Sorunlarını paylaşalım


16 Temmuz 2005

Geçtiğimiz günlerde Çeşme'de yaşanan bazı aksaklıkları gören okuyucu mektubunu sizlere aktarmış, aynı zamanda kendi şikayetlerimi de dile getirmiştim. Çeşme Belediye Başkanı şikayetleri dikkate alarak, önce yazılı cevabını gönderdi, ardından da beni alarak sorunları yerinde görmemiz için bana mini bir Çeşme turu yaptırdı. Önce yazılı metni aktarmak istiyorum;
"Sayın Ayşem Yeğinboy,
13 temmuz 2005 tarihli Yeni Asır Gazetesi'nde çıkan yazınızda Çeşme Emniyet Müdürlüğü'nün arkası, otobüs garajı arkası, Şahinler ve Belkent Sitesi'nden çöplerin 3-4 günde bir alındığını belirtmişsiniz.
Yaptığımız tetkiklerde adı geçen bölgelerden günlük çöp alındığını tespit etmiş bulunuyoruz. Buna rağmen sizin yazınızdan da anlaşılacağı gibi oralarda bir sıkıntı var. Sorunun giderilmesi için her türlü tedbirin alınacağını bildirirken, bizi yönlendirici bu eleştirilerinizi her zaman dikkate aldığımızı vurgulamak istiyorum. Çeşme ye olan ilginizin artması temennisiyle, esen kalın.
Saygılarımla... Faik Tütüncüoğlu- Çeşme Belediye Başkanı"

ŞİMDİ DE MİNİ TURUMUZ
Çeşme Belediye Başkanı'nın içine sinmemiş olacak ki, yazılı açıklamadan sonra beni aradı ve beraberce mini bir Çeşme gezisi yaptık. Önce çöplerden dolayı şikayet edilen mevkileri tek tek çöp kontrolu yaparak gezdik.
Gerçekten de ortada tek bir çöp göremedim. Bu arada Ilıca, şantiye bölgesini gezerken bir çok sokağın, ya da eskiden keçinin bile geçmeyeceği yerlerin asfaltlanıp sokak haline getirildiğine, bu bölgedeki evlere ulaşım kolaylığı sağlandığına şahit oldum.
Şantiye'de her zaman pis koku ve sinek sebebi olan Tosun Paşa Deresi kurutulup, temizlenmiş. Fakat en büyük problem şahıs arazisi olan yerlere bir şey yapılamaması. Bu parsellerdeki moloz yığınları görüntü kirliliğine sebep oluyor. Gezimiz sırasında Başkan'a esnafın en çok şikayet ettiği konu olan elektrik kesintileri hakkındaki görüşlerini sordum. Tütüncüoğlu sıkıntılarını şöyle dile getirdi; "Ne yazık ki, 4 ayda 4 TEDAŞ Müdürü değişti. TEDAŞ özelleştirildiğinden beri, adamları Belediye Başkanı olarak arıyorum ama bulamıyorum. Vatandaş nasıl bulsun? Adamlar ortada yok, kötü durumdalar anlayacağınız..."
Ayrıca yine Şantiye'de sağlık ocağı yapılması gereken yerin parası, izni çıkmış, ama gelgelelim yan parselde otopark yapılacak olan yer yüzünden Hazine olaya itiraz etmiş. Bu nedenle sağlık ocağı yapılamıyor.
Konu, geçen pazar yaşanan tatsız bomba olayına gelince Tütüncüoğlu üzüntüsünü şöyle dile getirdi; "Bu olay, Çeşme'ye karşı değil, Türkiye'ye yapılan bir hareket.
Yurtdışından gelen turist yola, Çeşme'ye gidiyorum diye çıkmıyor. 'Türkiye'ye gidiyorum' diyor. Allah'tan olay büyütülmedi, hiç bir rezervasyon iptalimiz yok."
Başkan Tütüncüoğlu, Çeşme konusunda gelen şikayetlere oldukça duyarlı ve çözüm üretme çabası içinde.
Vedalaşırken, "Lütfen size gelen şikayetleri paylaşalım ki, çözüm üretebilelim" dedi. Aklınızda olsun...