YENİ ASIR

Cenette miyim ne?


18 Temmuz 2005

Arkadaşlarımla yaz sezonuna girdiğimizden beri her konuşmamızda "Neredesin?" sorusuna, Çeşme'deyim" cevabı verdiğimde aldığım yanıt hep aynı; "Oh! Aman ne güzel... Hem Çeşme'desin hem de yorgunum diye şikayet ediyorsun."
Benim için Çeşme'nin tatil olmadığını bir türlü anlatamıyorum. Çünkü ha İzmir'de oturmuşum, ha Çeşme'de... Bir tek avantajı var, hiç olmazsa 2 ay için apartman dairesinden kurtulup, bahçeli evde temiz hava alıyoruz, akşamları da serin serin uyuyoruz. Benim İzmir'deki tempomla, Çeşme'deki tempom arasında hemen hemen hiç fark yok.
Öncelikle insanlar hep aynı, ha İzmir, ha Çeşme...
İnsanlar aynı olunca, sorunları da aynı, cep telefonum sürekli ya iş için, ya da sürekli bir şeyler talep eden insanlar için çalıyor.
Şikayet etmiyorum ama, Çeşme benim için tatil değil.
Bunu söylediğim bir arkadaşım geçenlerde bana 2 gün kalmaya geldi. 48 saatin sonunda "Ayşem haklıymışsın,
senin tempondan benim başım döndü" diyerek bana hak verdi.

SONUNDA TATİLE ÇIKTIM
Sonunda tatile çıktım ve yazımı bu cennet köşeden yazıyorum. Şu an kulağıma gelen tek ses kuşların cıvıltısı. Gözlerim sürekli bayram ediyor, çünkü görebildikleri tek şey nefis bir dağ, orman ve ormanla birleşmiş harika bir koy. Sizlere ara ara her yaz sezonu bir kaç gün kaçtığım bu mekandan bahsederim.
Nerede miyim? Marmaris Karacasöğütte... Burası benim Gökova'daki evim gibi oldu. Daha önceki yazılarımdan hatırlamayanlarınız için küçük bir hatırlatma yapayım.
Burası Global Sailing yani Gökova Yelken Kulübü olarak tanınıyor. Sadece 5 özel odadan oluşan Global Sailing Butik Oteli, deniz ve çam ormanı manzaralı odalarıyla yılın 12 ayı konuklarını misafir ediyor. Kendi bahçe ve serasında yetişen sebzeleriyle zenginleştirilmiş özel spesiyal yemekleriyle harika bir mutfağı var.
Deniz, yelken ve doğayı sevenler için burası bence tek adres. Karacasöğüt Köyü, Gökova Körfezi'nin en güzel koylarından biri. Eşsiz bir doğa cenneti. Beni en çok çeken bölümü denizi, doğası ve sessizliği.

YATÇILARIN MEKANI
Aslında burası yatçıların mekanı. Global Sailing bünyesinde yelkenli teknelere hizmet sağlanıyor. Ayrıca belirli yaş grubu çocukların yelken sporunu öğrenmeleri için yaz kursları açılıyor. Her kurs dönemi üç haftayı kapsıyor. Sporcular, doğa ile iç içe 4'er kişilik öğrenci karavanlarında kalıyor.
Karavanların hepsi birbirinden şirin. Geçen yıl oğlumu getirmiştim. Artık harika yelken yapıyor. Kursların bitiminde kursiyerlere Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü onaylı başarı belgesi veriliyor.
Zaten kulübün kurucusu Haluk Karamanoğlu "Deriska" adlı yelkenli teknesiyle dünyayı dolaşmayı başaran ikinci Türk. 1988 ve 19993 yılları arasında ailesiyle birlikte denizdeki dünya turunu tamamladıktan sonra, Türkiye'ye dönerek Karacasöğüt'e yerleşiyor. 2002'ye kadar geçen hazırlık döneminden sonra Gökova Yelken Kulübünü kurarak, hizmete açıyor. Karamanoğlu "En büyük amacım arkamdan gelecek, dünya denizlerini keşfedecek sporcular ve yelkenciler yetiştirmek" diyor.
(www.globalsailing.org - Tel: 0 252 4655148)