YENİ ASIR

Canan Arıtman'ın soru önergesi


07 Temmuz 2004

Geçtiğimiz günlerde "Son derece üzgünüm" başlıklı yazıma tahmin ettiğim gibi hem bir çok kesimden saldırı hem de "kaleminize sağlık "şeklinde övgü geldi. Benim rahatsız olduğum konuyla ilgili olarak sayın Arıtman'ın soru önergesi verdiğini öğrenince son derece mutlu oldum ve sizlerle paylaşmak istedim. Ne varsa İzmir milletvekillerinde varBu arada AKP İzmir Milletvekili Serpil Yıldız'ı da kadın sığınma evleri konusunda verdiği destekten dolayı tebrik ediyorum.
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman TBMM'ne Başbakan ve Bakan eşlerinin kıyafetleri ile ilgili verdiği soru önergesini sizlere aynen sunuyorum;

DOĞRU TEMSİL
Başbakan ve Bakan eşlerinin yurtiçi ve yurtdışı resmi toplantılardaki çağdışı, dini semboller taşıyan giysilerinin hem çağdaş Türk kadınını temsil etmediği hem de temsil görevinde bulundukları itibarıyla kamu görevlisi kılık - kıyafet yasa ve yönetmeliklerine uygun bulunmadığı hususuna ilişkin yazılı soru önergem ve TBMM Başkanına sunmuş olduğum yazılar bilginize sunulmaktadır.
Laik-Demokratik rejime sahip Türkiye Cumhuriyetinin Meclisi de laik bir meclistir. Yani tüm inançlara saygılı ve eşit mesafededir. Bu bağlamda, TBMM laik olduğunun mesajını ve görüntüsünü Kamuoyuna vermelidir.
Bu nedenle TBMM kampüsü içinde ya hiçbir ibadethane olmamalı ya da tüm inançlar için eşit şekilde ibadethane açılmalıdır.

ZİYARETÇİLER
Özelikle meclisin ziyaretçilere açık olduğu günlerde giderek artan bir şekilde yasalara ve tüzüğe uygun olmayan kıyafetler, dini kisveler altındaki ziyaretçilerin meclisin her bölümünde (Milletvekilleri restoranından, kulislere kadar) dolaştığını gözlemlemekteyim.
Zaman zaman burası Türkiye Cumhuriyeti mi yoksa İran'ın meclisi mi dedirtecek görüntüler oluşmaktadır. Ayrıca bazı türbanlı sekreter ve danışmanlar da mevcuttur.
Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah GÜL tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

EŞLERİN DURUMU
1. Özellikle resmi yurtdışı gezilere katılan Başbakan, Bakan ve Milletvekili eşlerinin temsil görevleri nedeniyle kamu görevinde bulunduklarını ve kamu görevlileri kılık-kıyafeti içerisinde olmaları gerektiğini düşünüyor musunuz?
2. Tüm masrafları devletçe karşılanan temsil görevindeki eşlerin kamu görevlileri kıyafet ve görüntüsünde resmi gezilere katılmaları konusunda gereğini yapacak mısınız?
3. Dini kıyafetlerle resmi gezilere katılan bu kişilerin modern ve çağdaş Türk kadınını temsil ettiğini söyleyebilir misiniz?
4. Dini simge, dini kisve şeklindeki kıyafetler içindeki Başbakan, Bakan ve Milletvekili eşlerinin yurtdışında Modern çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk kadının imajını zedelediğini düşünüyor musunuz?
5. Bu tür giysi ve görüntülerin ülkemizin Avrupa Birliği'ne girmesi konusunda ciddi engel olabileceği görüşünde misiniz?