YENİ ASIR

"Bu kadın zaten fahişe"


31 Aralık 2003

Bu sözler Erzurum Valisi Mustafa Malay'a ait. Ayrıca sayın vali günlerdir kamuoyunda eleştirilere yol açan Ukraynalı O.T.'nin basın toplantısında teşhir edilmesinin "kamu yararına olduğunu, hukuka aykırı olmadığını" söylüyor.
İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı avukat Eren Keskin, O.T.'nin teşhirle tanıtılmasına tepki göstermiş. Keskin, olayın her iki taraflı hak ihlali olduğunu ifade etmiş.
Birincisi O.T. kendisinin HIV taşıyıcısı olduğunu bilerek erkeklerle beraber olması. İkincisi ise O.T.'nin hemen tedavi altına alınması gerekirken, emniyet müdürü ve valinin katıldığı bir basın toplantısında teşhir edilmesi.

YA ERKEKLER?
Ben, valinin mantığına akıl erdiremedim. Ne demek, "O kadın zaten fahişe?" Yani insan değil, fahişe... Emniyet Müdürü Tahsin Demir bile tepkiler üzerine geri adım atmış, "O olay arkadaşların bir gafleti" diyor.
Vali Malay'ın görüşüne göre bu kadın artık yaşamsal haklarını, insanlığını kaybetmiş. Avukat Keskin'in ifadesine göre böyle bir olay yıllar önce yaşanmış. AIDS'li bir travesti teşhir edilmiş ve bir hastane odasında tecrit edilerek tek başına mahkum edilmiş.
Bu insan tedaviden sonra namuslu bir hayat seçmek istese nasıl çıkacak insan içine sayın valim? Peki onunla beraber olan Erzurumlu erkekleri de teşhir edecek misiniz? O zaman onlar da tanınsın ki, başkalarına, eşlerine bulaştırmasınlar. Yoksa, "atın ölümü arpadan olur" zihniyetinde misiniz?

2004'e girerken...
Günlerdir güzel bir yeni yıl yazısı yazmak istiyorum. Dün akşam bir arkadaşım Can Dündar'ın yazmış olduğu yeni yıl yazısını göndermiş. Hislerime tercüman olan bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan daha güzel geçmiş bir yıl anlatılamaz...
Bu yılınızı iyi geçirdiniz mi?
Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi?
Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı?
Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz?
Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız?
Kaç sabah yolda bir kediyi okşadınız?
Bu yıl yeni doğmuş bir bebek parmağınızı tuttu mu hiç?
Ve siz onu hiç kokladınız mı?
Yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna hiç şaşırdınız mı?
Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz?
Yaşlı bir ağaca sarıldığınız oldu mu?
Çimlere uzandınız mı bu yıl?
Kaç kez kuşlara yem attınız?
Bir çiçeği dalındayken kokladınız mı?
Kaç kez gökkuşağı gördünüz bu yıl?
Eski bir dostunuzu aradınız mı hiç?
Kaç kez mektup aldınız?
Kimseyle barıştınız mı bu yıl?
Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez fark ettiniz?
İyi bir yılın bunlar gibi birçok küçük şeye bağlı olduğunu hiç düşündünüz mü bu yıl?
Yeni yılda düşünün.
Baharda hemen yayılın çimenlerin üstüne.
Acele edin, er veya geç çimenler yayılacak üzerinize.
Mutlu, sağlıklı bir yıl dilerim. Seneye görüşmek üzere...