YENİ ASIR

Bornova için değişik projeler


10 Mart 2004

Yerel seçimler dolayısıyla her gün değişik partilerin adaylarıyla bir araya geliyor ve görüşlerini projelerini sizlerle paylaşıyorum.
Anavatan Partisi Bornova Belediye Başkan adayı İlhan Kaya, hepimizin uzun zamandır tanıdığı eski bir siyasetçimiz. İlhan Kaya 84-89 yıllarında Bornova Belediye Meclis Üyesi olarak ilk siyasi deneyimini yaşamıştı. Ardından 90-91 yıllarında ANAP Bornova ilçe Başkanlığı ve sonra 91-95 yılları arasında da ANAP 19. Dönem İzmir milletvekili olarak görev yaptı. 96-99 yıllarında ANAP İL Başkanlığı görevinde bulundu. Şimdi de 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ANAP Bornova Belediye Başkan adayı olarak karşımızda.
Kaya'nın siyasete ve ANAP'a girdiği günden bugüne kadar parti çok günler atlattı. Fakat İlhan Kaya ANAP'lılığını hep korudu.

TRAMVAY ÇALIŞTIRACAK
Bornova için bir çok projeleri olan Sayın Kaya, bunları değişik isimlerle nitelendirmiş.
"Yeşil Vadi Projesi, Bir Nefes Sıhhat, Gençlik Düşleri, Kadının Adı Var, Üretime Yeşil Işık" bunlardan bir kaçı.
Bu projelerin kapsamında alt yapıdan çevreye, ekonomiden kültüre, ulaşımdan sağlığa, tüm toplum kesimlerinin beklentileri bulunmakta. Bornova 'yı çekim merkezi yapmayı planlayan Kaya, "Kent Konseyi'ni oluşturacağız, sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket edeceğiz. Muhtaçlara eşya ve giysi imkanı yaratan 'sevgi mağazası' açacağız. Çağdaş kentlerin toplu ulaşımına ağırlık verecek çalışmalar yapacağız, tramvay işleteceğiz. Sosyal ve kültürel anlamda yenilikler getireceğiz" diyor.
Bornova için yapmayı düşündüğü projelerin başında Manavkuyu, Osmangazi, Işıkkent ve Pınarbaşı'ndan otogara ulaşımın sağlanması geliyor. Kaya, "Bornovamız'ın giriş ve çıkış yolları için gerekli istimlaklar yapılarak, uygulamaya geçilecektir. Ayrıca ikiz göllerin turizme ayrılması ve halkla buluşması sağlanacaktır" diyerek projelerini sıralıyor.

ÖZEL ÜNİVERSİTE
Anavatan Partisi Karşıyaka Belediye Başkan adayı M.Emin Erener, Karşıyaka için en büyük idealinin özel bir üniversite olduğunu söylüyor. Erener, "Bu konuda gereken yer tahsisi için tüm çalışmaları başlatacağım" diyor. Erener eski Karşıyakalılar'dan. 94-99 yılları arasında Karşıyaka Belediye Meclis Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuş. Karşıyaka'nın ve çevresinin sorunlarına yabancı değil.
Erener görüşmemiz esnasında, "Yalı mahallesindeki gece konduları, aynı bölgedeki kent yenileme projesi ile çözeceğiz. İmar affından faydalananlara kat karşılığı ev vereceğiz. Bu sayede Mavişehir ve Anadolu caddesi yolu açılmış olacak. Ayrıca iş edindirme kursları ile üretilen mallar Bostanlı pazaryerinde salı günleri tahsis edilip satılabilecek. Bu şekilde Aile ekonomisine katkıda bulunulması sağlanacak" dedi.