YENİ ASIR

Bornova Belediyesi'nde yaşanan talihsiz olay


15 Ocak 2005

Geçtiğimiz hafta Bornova Belediyesi'nde Seyrek Belediye Tiyatrosu Müdürü Işık Yüncüler tatsız bir olay yaşamış. Anlatırken hala olayın etkisinde ve oldukça da üzgündü. Olanları size kendi ağzından aktarayım;
"Bornova Belediyesi'nden Uğur Mumcu Gösteri Merkezi'nde 'Takata' isimli oyunumuzu sahnelemek için 4-5 Ocak tarihlerine gün almıştık. Elimizde nakit para olmadığından oyundan önce salon kiramızı yatıramadık. Oyun günü dekorumuzu kurduk ve hazırlıklara başladık. Oyuna yarım saat kala ses ve ışık odasını açamayacaklarını söylediler.
Doğru Belediye Başkanı'nın yanına gittik. Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan bizi son derece sert bir üslupla karşıladı. Bize salon bedelini yatırmazsak madığımız oyunumuzu oynayamayacağımızı söyledi. Perdemizi kapatamayacağımızı ve oyunumuzu oynadıktan sonra satılan bilet paraları ile salon kirası olan 450 YTL'yi ödeyeceğimizi söyledik. Masaya vurarak sert bir dille bizi resmen odasından kovdu. Dekorumuzu toplayıp gitmemizi söyledi. Ağlayarak odadan çıktım. Fakat dekorumu da toplamamaya karar verdim.
Bu bir çocuk oyunuydu, onca çocuğu kapıda bekletemezdim.
İş hayatımda bu kadar ezildiğimi hatırlamıyorum.
Bir belediye başkanının salon kirasını memleket sorunu haline getirmesini, bizi makamında aşağılamasını anlamakta zorlandım. Sonunda Başkanlık geri adım attı. Kültür Müdürü bizi arayıp oyundan sonra kira bedelini ödeyebileceğimizi söyledi. Makam odasında onca hakarete uğradıktan sonra neye yarar...? Oyundan sonra ilk işim parayı yatırmak oldu "
Işık Hanım olayı bana aktarırken hala sesi titriyordu. Bornova Belediye Başkanı Aydoğan'ın yaşanmış olan bu talihsiz olayı telafi edeceğine, sanat ve kültür alanında görevli kişilere gereken desteği vereceğini umut ediyorum.

Sigara içenlere bilgi
Hiçbir zaman sigara tiryakisi olmadım. Arada bir yemekten sonra içtiğim keyif sigarası dışında fazla düşkünlüğüm yok. Son zamanlarda dikkat ettiniz mi, sadece Marlbora paketinde sigaranın zararları ile ilgili prospektüs bulunuyor. Ben de prospektüs okuma hastalığı vardır. Özellikle ilaç prospektüslerini tanıdığım ilaç bile olsa son satırına kadar okurum.
Marlbora'da ki prospektüsü bir çoğunuzun nasılsa
'Sigara sağlığa zararlıdır' yazıyordur diyerek paketle bir attığınıza eminim. Bu sebeple içindeki bence en önemli olan bilgiyi size aktarayım da kendi kendimizi kandırmayalım. Çünkü üstünde "light" yazan her şeye inanma içgüdüsümüz var. Bakın prospektüste ne diyor; "Sigara paketleri üzerinde yer alan "Ultra Light", "Light", "Medium" ve "Mild" ifadeleri sigaranın içim sertliğini ve tadını tanımlamak için kullanılmaktadır. Sağlığınız açısından daha az zararlı olduğunu veya sigara içmeyi bırakmanıza yardımcı olduğunu düşünmemelisiniz...." şeklinde devam ediyor.Küçücük kağıt parçasında oldukça önemli bilgiler mevcut. Atmayıp okursanız sigarayı daha çabuk bırakabilirsiniz...