YENİ ASIR

Bir Türkiye gerçeği daha


06 Aralık 2004

Denizli gezimizin en önemli duraklarından biri, Denizli Valisi Gazi Şimşek'e yaptığımız ziyaretti. Vali Şimşek, Prag yolculuğundan gelir gelmez ayağının tozuyla bizleri kabul etti. İlk olarak Prag izlenimlerini dinledik; "İşadamları ile katıldığım bu gezide ilin sorunları konuşuldu. Dernek ve vakıflardan oluşan bir platformumuz var, sanayi odamızın düzenlediği bir organizasyondu. Konferanslar düzenlendi. İdarecilerden beklentiler, çözüm ve öneriler konuşuldu. Platformun öncelikle çözüm arayan konusu hava kirliliği ve buna çözüm olarak doğalgazın gelmesi idi. Çok disiplinli ve verimli bir çalışma oldu. En güzel tarafı tek bir cep telefonu çalmadı."

60 TRİLYON HARCANMIŞ
Sıra Denizli'nin diğer problemlerine geldiğinde Pamukkale Arıtma Tesisi ile ilgili çok ilginç bir şey öğrendik. Vali Şimşek'in de esprili yaklaşımıyla söylemek gerekirse Denizli'de arıtma var, su yok!.. Arıtmaya su aranıyor!.. Komik değil mi? İşte size bir Türkiye gerçeği daha... Arıtma tesisinin çalışması için 240 litre suyun sisteme girmesi gerekiyor. Fakat 40 litre su bile bulunamıyor. 94 yılında 50-60 trilyon lira harcanarak Çevre Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurulu tarafından ihale edilerek Pamukkale Arıtma Tesisi yapılmış. Su olmadığı için o günden bugüne kadar deneme yapılamamış ve dolayısı ile müteahitten devir alınamamış.
Şimşek "Mütahit önce Ankara'ya devredecek, sonra bizim işletme kurumumuz devir alacak ve biz işleteceğiz. Ama su bulunursa... Bu aslında devlete çok güzel bir örnek olmalı. Yatırımı yapmadan önce paranın sokağa gitmesini istemiyorsan yerel idareye veya idareciye soracaksın..." diyor.
Vali Gazi Şimşek'in yanından ayrıldıktan sonra Funika Holding'i ziyaret ettik. Yolda arkadaşlara "Firmanın ismi neden böyle bir garip?" diye sorduğumda,sahibi Nuri Sözkesen'in Japonlara olan hayranlığını ve UFO merakını anlattılar. Nuri Bey'le tanıştığım andan itibaren söz ne zaman UFO'lara gelecek diye merakla beklemeye başladım. Sözkesen'in Japon hayranlığı, Japon işletmeciliği ihtisası yapmış olmasından kaynaklanıyor. Japonlar'dan ilk öğrendiği şey "Eğer siz kendinizi ve karşınızdaki rakibi tanımazsanız girdiğiniz bütün mücadeleleri kaybedersiniz. Eğer siz kendiniz tanır, karşınızdakini tanımazsanız orta karar başarılı olursunuz. Eğer siz kendinizi ve karşınızdakini tanırsanız önünüze kimse geçemez" atasözü olmuş ve tüm iş hayatı boyunca bu felsefe ile hareket etmiş.
Sohbetimiz esnasında Çinliler'i de yakından incelediğini ve neden başarı grafiklerinin tekstil sektöründe gün geçtikçe arttığını anlatan Sözkesen gerçekten ilginç bir insan.
Neyse, söz döndü dolaştı sonunda UFO'lara geldi. Flash TV'de yayınlanan "UFO Gerçeği" programının, 4. UFO müzesinin kuruluşunun sponsoru Funika imiş. Şimdi de gençleri ve çocukları bilgilendirmek amacı ile UFO marka koleksiyon hazırlıyorlarmış.