YENİ ASIR

Bir gün ıssız adaya düşerseniz...


20 Nisan 2005

'Bir gün ıssız bir adaya düşerseniz yanınıza neleri veya kimleri alırdınız?' yazar-çizer, sanatçı takımına en çok sorulan şablon bir sorudur. Belki bazen siz bile kendi kendinize bu soruyu soruyorsunuzdur. Geçmişin derme çatma gemileriyle yapılan uzak deniz yolculukları artık yapılmadığından, günümüzde ıssız bir adaya düşmek pek olası olmadığı gibi, herhalde böyle bir talihsizliğe de hazırlıklı gitmek hiç kimseye nasip olmamıştır.
Fakat Tarık Dursun K. böylesine bir rüyadan yola çıkarak son eserinde ıssız adaya düşerse yanına alacağı kitapları anlatıyor.
Yazarın iki ciltten oluşan kitabının adı 'Bir gün bir ıssız adaya düşerseniz?'
Tam tamına kırk sekiz kitabı yanına alıyor Tarık Dursun K. Gılgamış Destanı'ndan başlayarak Homeros'a, Yunus Emre üzerinden Tolstoy'a, ardından Oscar Wilde'a uzanıp, Steinbeck ve Albert Camus'de noktalanan zengin bir kitaplığın, yalnız geçen ada günlerinde kendisine eşlik etmesini istiyor.
Her eseri, yazılış öyküsünü, yazıldığı dönemdeki sosyal ve siyasal yapıyı, karakterlerinin gerçek yaşamdaki uzantılarını anlatarak tanıtan yazar, son olarak da çarpıcı bölümleri aktarıyor.

LİSTEDE NELER VAR?
Tarık Dursun K. seçimi yaparken çoğunluğu klasiklerden seçtiği bir liste oluşturmuş. İçlerinde çok sevdiği tekrar tekrar okumaktan zevk aldığı yazarlar olduğunu söylüyor. Tarık Dursun K.; "Pek ısınamadığım fakat ufkumu genişletecek eserleri de biraz aydın zorunluğu olarak listeye ekledim. Gerçek yaşamda olduğu gibi ilk okuduğumuzda çok sevemediğimiz ısınamadığımız bazı yazarların ve eserlerin ruhunu yaşadıkça keşfeder tekrar okuduğumuzda değerlerini anlarız. Burada onlara da yer verdim" diyor. Öyle bavullar dolusu kütüphane dolduracak kadar kitapla adaya çıkmanın gülünç olabileceğinden korkmuş.

KLASİKLERE HAKSIZLIK
Bu iki cilt içinde şahsen okumayı çok istediğim fakat artık klasikleştiği için pek elimin uzanmadığı bir çok kitapla yakından tanışma fırsatım oldu.
Örnek mi istiyorsunuz; Moby Dick veya Hamlet. Kaptan Ahap'ın dev bir balinaya karşı verdiği amansız mücadelenin filmini izlemiş, fakat romanını çok istememe rağmen okuyamamıştım.
Bu durum Hamlet için de geçerli. Klasik eserlere ne kadar büyük haksızlık yaptığımızı, artık üç paraya satılan bu kitaplara gerekli ilgiyi göstermediğimizi anladım. Artık kendime yeni bir hedef seçtim; Tarık Dursun K.'nın listesindeki tüm eserleri önümdeki iki yıl içinde kütüphanemde ve beynimde tamamlayacağım. Bana bu itici gücü veren Tarık dayıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Böylesine kapsamlı bir eseri okuduktan sonra bana katılacağınıza inanıyorum.

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.