YENİ ASIR

Belediye gönüllülerinin başarıları


19 Ocak 2005

Arife günü sizlere Karşıyaka Belediyesi'nde bu dönem oluşturulan Aile Destek Eğitim Merkezi-Butik Elele gönüllülerinden özellikle söz etmek istiyorum.
Geçen gün ziyaret ettiğimde gönüllüler ve resmi çalışanlar el ele vermiş, hummalı bir çalışma içinde kaybolmuşlardı. Çok farklı ve özel bir ortam yaratmışlar. Sanırsınızki bu disiplinli çalışmaları karşısında maaş alıyorlar. Hemen hepsi de belli bir yaşın üzerinde olan emekli öğretmen, hemşire, bankacı, psikolog, ev hanımı ama çoğu iş hayatından gelmiş, bayanlardan oluşuyor.
En çok dikkatimi çeken de Belediye Başkanı ile müthiş bir uyum içinde çalışmaları oldu.

NE YAPIYORLAR?
Hizmet için gece yarılarına kadar çalışıyorlar. Yoksul çocuklarımızın giyebilmeleri için bulabildikleri ya da bağışlanan giysilerden pantolonlar, etekler dikiyorlar. Ertesi gün de uykulu gözlerle tekrar butiklerinin yolunu tutuyorlar.
Ben orada sadece giysi ve eşya yardımı yapılıyor sanıyordum. Halbuki baktım tam bir sosyal hizmet çalışması sergileniyormuş.
Başvuranlar, önce görüşmeye alınıyor, sorunları dinleniyor... Evde engellisi var mı, çocukların durumları, ailenin ekonomik ve sosyal durumu, ihtiyaçları, kısaca hemen hemen her türlü sorunları tespit ediliyor. Yoğun çabalar ve desteklerle çeşitli çözümler geliştiriliyor.
Özellikle de çocuk, şiddet gören kadın, evde yardıma muhtaç hasta ve yaşlılar konusunda da hassaslar. Bir de tabi engelliler...
Bu çalışmalarda yer alan belediyecilerin de sanki birer gönüllü gibi koşuşturmaları beni son derece duygulandırdı.
Yardım amacı için başvuran herhangi bir aileye şöyle bir telefon gelebiliyor; "İyi günler efendim, Başkanımız Cevat Durak ve biz, size geçmiş olsun diliyoruz, sizin için ne yapabiliriz?"
Ya da aileyi ertesi gün bir hemşire ziyaret edebiliyor...

SEVGİ ÇİÇEKLERİ
Yollar her zaman yapılabilir, refüjler çiçeklendirilebilir, ama böylesi çalışmalar sadece bazı insanların doğuştan yüreklerinde var olan sevgi çiçeklerinin toplumun geneline hızla yayılmasına neden olur.
Aile Destek Eğitim Merkezi-Butik Elele gönüllüleri daha geniş kitlelere hizmet götürebilmek için dernekleşmek istiyorlar.
Ayrıca bu hafta salı günü Karşıyaka Çarşısı'nda bir kermes düzenlediler. Arife günü bu yazıyı yazmamım sebebi şu; Yardımlarınızı nereye yapacağınızı düşünürken lütfen bu kuruluşları ziyaret etmeyi unutmayın.
Unutmayın ki daha çok aile ısınsın, daha çok ocak tütsün ve daha çok çocuk okullarda yer alabilsin... İyi bayramlar...