YENİ ASIR

Başkan Durak halkın yanında


12 Ocak 2005

Bahriye Üçok Bulvarı'nın sonundaki Yasa Parkı'nın oradan kalkan dolmuşlarla, bulvar üstünde oturan semt sakinleri arasında uzun süreden beri yaşanan problem halk eylemine dönüştü.
Konu ile ilgili görüşlerini almak için Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ı ziyaret ettik. Salı günü, "Halk Günü" olduğundan, Başkan'ın başı oldukça kalabalıktı.
Yine de konunun önemini bildiğinden bize düşüncelerini şöyle açıkladı; "Eylem yapan vatandaşlar haklıdır. Şehrin merkezinde ben de böyle bir görüntü olsun istemem. Ama minibüsler de toplu taşıma yapıyor. Halka hizmet veriyorlar. Daha önce rahmetli Priştina, minibüsleri taşımış, fakat yeni kalkış noktaları kiralandığı için kira süreleri dolunca, yani bir yıl sonra geri dönmek zorunda kaldılar. Tek çözüm taşıma şeklinin değiştirilmesinde. Çünkü bu minibüsleri taşıyacak başka güzergah ne yazık ki yok. Bundan önceki belediyeler Karşıyaka'nın tüm alanlarını lüzumsuz yere çarçur etmişler. Karşıyaka Kaymakamı da durumdan rahatsızlığı dile getirdi ve minibüslerin yerinin değiştirilmesini istedi."

PEKİ ÇÖZÜM NE?
Başkan Durak, bir tek çözüm yolu var diyor; "Minibüsçü arkadaşlarımızın ekmekleri ile oynamayacak, onları sızlandırmayacak şekilde minibüs sayısını azaltmaktan başka çaremiz yok. Şu an 235 minibüs çalışıyor. Hatların bazılarını da birleştirerek 5-6 minibüsün alacağı yolcu kapasitesini midibüs, yani küçük otobüslerle telafi etme yoluna gideceğiz. Böylelikle kimseyi kızdırmayacak çözüm yoluna ulaşılabilir. Minibüsçü arkadaşlarımız aynı zamanda kurallara uymayı da öğrenmeliler. Vatandaştan en çok şikayet, indir bindir, çığırtkanlık ve korna sesinden dolayı geliyor. Arkadaşlar bu konuda dikkatli olursa, semt sakinleri rahatsız olmaz. Ayrıca ara duraklar olmayacak. Böylelikle indir bindir problemi de ortadan kalkmış olacak. Soğukkuyu kavşak çalışması önümüzdeki 3 ay içinde biter, bu bölgede üç değişik güzergah çalışması yapılıyor. Böylelikle ana arterler rahatlamış olacak."

KARŞIYAKA PLAJI
Hazır, Belediye Başkanı'mızı yakalamışken asıl merak ettiğim konuya geldim. Yıllardır annemden, babamdan, aile büyüklerinden Karşıyaka vapur iskelesinden nasıl denize girdiklerini dinlerim. Böyle bir olayı bizlerin yaşayacağını rüyamda görsem inanmazdım. Düşünsenize, elimizde havlumuz, evden çıkıp Bostanlı'dan denize giriyoruz. Rüya gibi bir şey... Cevat Durak bu konuda o kadar inançlı ki, "Mayıs ayında Bostanlı'dan denize gireceğiz. Mavişehir'de yeni açılmış olan Kent Restoran'ın önüne taşıma kumla da olsa plaj ve ahşap iskele yapacağız. Güneşlenip, denize gireceğiz" diyor.
Biraz tereddüt ettikten sonra; "Başkanım denize önce siz girin, ardınızdan söz ben de geleceğim" diyerek Başkan'ın yanından ayrıldım.