YENİ ASIR

Bankalar ve kredi kartları


04 Haziran 2005

Kredi kartları sayısı ve kullanımında, Avrupa'da en hızlı büyüyen ülkelerden birisi de Türkiye imiş.
Bana gelen, adının yayınlanmasını istemeyen bir okur mektubunu sizlerle paylaşmak istiyorum, satırlar aynen aşağıdaki gibi:
"Gelişen dünya ekonomisi, bankalar için değişik ticari araçlar icat etmiş, bunlardan birisi de kredi kartları. Türkiye'de kredi kartı uygulamalarında bankalar ticari açıdan hem satıcıdan, hem de kullanıcıdan yana çok şanslı.

SOKAKTA BİLE
Ama kredi kartı kampanyaları daha çok kullanıcı yani biz vatandaşlar üzerine kurulu. Amaç daha çok kredi kartı kullanıcısına sahip olmak. Şimdilerde bu iş oldukça revaçta.
Sokaklarda bile kredi kartı pazarlaması yapılıyor. Gecikme faiz oranlarına dikkatlice baktığınızda nedenini hemen anlıyorsunuz. Açıklanan yıllık enflasyon oranları ve devlet bonolarının getirilerini dikkate aldığınızda, kredi kartlarındaki aylık gecikmenin, en düşüğünün % 5'ten başlayan faiz oranları uygulandığı ülkemizde bundan tatlı bir ticaret olabilir mi?

YETERSİZ KALIYOR
Gel vatandaş, gel!.. Kredi kartına gel! türü çağrıları önlemek için, yeni yasalarla bir tür disiplin getirilmeye çalışılıyor. Öte yandan gözden kaçan bazı uygulamalar da var ki, yasalar bile yetersiz kalıyor.
İşte size bir kaç örnek:
* Kredi kartı ekstresi zamanında eline ulaşmadığı için, son ödeme gününü kaçıran, bu yüzden gecikme faizi zararına uğrayan,
* Kredi kart borcunun büyük bir kısmını ödeyen, geri kalanını ise 3-5 gün geç ödemesi nedeniyle borcunun tamamı üzerinden faiz işletilen,
* Gecikme faizine itiraz edip, ilgili bankadan yazılı belge isteğine aylarca cevap verilmeyen, benim gibi binlerce kredi kartı kullanıcısının haklarına kim, nasıl ve hangi yollardan sahip çıkacak?
Bankalar, imzaladığınız kredi kartı sözleşmesi gereği küçücük okunması zor, hatta imkansız imzalattığı sözleşmelerle kendini savuna dursun, vatandaş elini kaptırmış kolunu kurtarma çabasında.

YOL GÖSTERİCİ
Sayın Ayşem Yeğinboy, bu konuyla ilgili sizden açıklayıcı ve yol gösterici bir cevap vermenizi ve Yeni Asır Gazetesi'nin bu konuya manşetten el atmasını bekliyorum.
CEVAP: Kredi kartı ekstresinin geç gelmesi nedeniyle aynı dertten mağdur bir vatandaş olarak, çareyi ekstreleri beklemeden borcumun tamamını ödemekte buldum. Ve de mümkün olduğu kadar kredi kartlarından uzak durmaya çalışıyorum. Hele bir de "Taksit yapalım mı?" sorusunu duyduğumda arkama bakmadan kaçıyorum.