YENİ ASIR

Ayşen Zeybekçi'nin başörtüsü


28 Nisan 2004

AKP'li Denizli Belediye Başkanı'nın eşinin 23 Nisan törenleri için başını açması daha çok konuşulacak gibi. Bu konuda Ayşen Hanım'ın üstüne gidecekler. Bu örneklerden biri de Vakit Gazetesi'nde çıkan bir röportaj.
İşte, Vakit Gazetesi muhabirinin konu ile ilgili anlamsız, hatta provakatörce sorduğu sorular ve Ayşen Hanım'ın cevapları:
"Peki siz bu hareketinizle kamusal alanda Allah-u Teın emirlerinin geçersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz?"

GERGİNLİK İSTEMİYORUM
Ayşen Zeybekçi, "Gerginlik çıkartmamak için kendi inisiyatifim ile böyle bir karar verdim ve "Katılmam gerektiği toplantılarda bundan böyle de gereğini yerine getireceğim."
Neden başınızı açma gereği duydunuz?
"Vali ve Tugay Komutanı'nın bulunduğu resmi törende kuralların gereğini yerine getirmek için böyle hareket ettim."
Protokolde başörtülü olarak yer alınamayacağına dair herhangi bir araştırmanız oldu mu, kanuni bir düzenleme var mı?
"Hayır araştırmadım."
Kurallar derken neyi kastediyorsunuz o zaman? Bilmediğiniz kurallara mı uymaya çalışıyorsunuz?
"Bu benim şahsi düşüncem ve uygulamam."
Hukukçular, protokole başörtülü girilemeyeceğine yönelik hiçbir kanun maddesi veya yasal düzenleme olmadığını söylüyor. İzmir'de protokolde başörtülü bir bayan yer aldı ve hiçbir yasakla karşılaşmadı.
"Ama ben gerginlik çıkmasın diye başımı açtım. Protokole başörtüsü ile girilip girilmeyeceği yönünde yasal bir düzenleme olup olmadığını da bilmiyorum."
Bundan sonra nasıl hareket etmeyi düşünüyorsunuz?
"Bundan sonra da gereğini yapacağım."
Başınızı açacak mısınız?
"Çok sık olmasa da gerektiğinde!.. Katılmam gereken toplantılara kurallara uyarak katılacağım. Huzursuzluğa sebep olmak istemiyorum."
Tepki alıyor musunuz? Eski Antalya Milletvekili Nesrin Ünal'ın MHP'ye zarar verdiği gibi AK Parti'ye zarar vermekten çekinmiyor musunuz?
"Tepki alacağımı biliyorum, alıyorum da. Bunlar olacaktır."
Kamusal alan dışında sürekli örtülü müsünüz?
"Lise yıllarında örtündüm. Okulda başımı açtım, ama dışarıda kapalıydım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde de derslere açık girdim. Normal hayatta başörtülüyüm."
Dinimizin kuralları için ne diyeceksiniz?
"Bu konuyu konuşmak istemiyorum"

AKP'YE ZARAR GELMEZ
Ayşen Hanım bu konulara girmek istememekte son derece haklı...
AK Parti'den dahi tepki almış. Zamanın AK Partili Başbakanı bugünün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünüsa Gül'ün kendi memeleketini başörtüsü yüzünden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet ettiği göz önüne alınırsa, Sayın Zeybekçi'nin kamusal alanda cumhuriyet kanunlarına uyarak başını açmasının AK Parti'ye zarar vereceğini düşünmek son derece yersiz bir düşünce.
Gelelim benim neden bu konuya bu kadar takıldığıma, sanırım nedeni ortada...