YENİ ASIR

Ayşen Zeybekci ile hoş bir sohbet


27 Aralık 2004

Denizli'de en çok memnun olduğum ziyaretlerden birini Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'ye yapmıştık. Çünkü Başkan Zeybekci ve eşiyle özel olarak tanışmak istiyordum.
Hatırlarsanız 23 Nisan törenlerinde Belediye Başkanı'nın eşi Ayşen Zeybekci protokolde eşinin yanında T.C. kanunlarının gerektirdiği şekilde yer alabilmek için küçüklüğünden beri kullandığı başörtüsünü çıkarmış, eve döndüğünde yeniden takmıştı. Bu asil ve takdir edilecek hareketiyle tüm AKP tabanının, gerici kesimin ve belli bir kamuoyunun saldırısına uğramış, o gün bugündür, hiç bir resmi törende eşinin yanında yer almaz, basından bucak bucak kaçar olmuştu.
Denizli'ye adım attığımız ilk andan itibaren aklımda bir tek şey vardı, o da Belediye Başkanı'nın eşi Ayşen Hanım'la tanışmak, sohbet imkanı bulmak idi. Bu düşüncemi Denizli Büro şefimiz Mustafa Kaya'ya söylediğimde; "O tarihten beri hiçbir gazeteciyle görüşmeyi kabul etmedi, bu konuda hiç umutlanmayın" dedi.

BAŞKANDAN RİCA
Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'ye yaptığımız ziyaret esnasında; "Başkanım görüyorsunuz burada altı tane erkeğin arasında tek kadın kaldım. Sürekli erkeklerle dolaşmaktan ve muhabbetlerinden sıkıldım. Biraz bayan bayana sohbet etmek istiyorum. Mümkünse Ayşen Hanım'ı ziyaret etsem, biraz olsun bu erkek milletinden kurtulup karşılıklı çay içsek, sohbet etsek olur mu?" diye sordum.
Başkan Zeybekci tüm cana yakınlığı ile hemen eşini aradı ve durumumun önemini anlattı. Ayşen Hanım yanıt olarak, basınla görüşmediğini, düşüneceğini, bana akşam üstü haber vereceğini söylemiş.

ÇAYA DAVET
Beklediğim telefon akşam saatlerine doğru geldi. Denizlili bir grup bayanla sohbet ederken, Belediye Başkanı'nın eşi Ayşen Hanım beni çaya davet etti. Sevinçten uçarcasına soluğu Belediye Başkanı'nın bahçe içindeki evinde aldım. Arabada resim çekmek üzere hazır bekleyen arkadaşlarımın heveslerini kursaklarında bırakarak, otomobilden çıkmamalarını rica ettim. Çünkü amacım gazetecilik yapmak değil, gerçekten takdir edilecek bir insanla tanışmaktı. Bu gün bir kez daha doğru karar verdiğime inanıyorum, çünkü Ayşen Hanım beni doğal ev haliyle, başı açık olarak karşıladı. Sohbetimiz esnasında hazırlamış olduğu güzel tatlılardan yedik. Tabii konu istemeden de olsa o malum güne geldi. Ayşen Hanım; "Bu konu hakkında konuşmamaya kararlıydım, ama siz beni konuşturdunuz" diyerek, düşüncelerini anlattı.
Ayşen Hanım'ın içtenlikle düşüncelerini anlattığı sohbetimizin devamına yerim yetersiz geldiğinden bir sonraki yazımda devam edeceğim..