YENİ ASIR

Avrupa Birliği Mevzuatı


20 Aralık 2004

Avrupa Birliği'ne girelim girmeyelim müzakereleri kapsayan yıllar içinde insanımızın yaşantısını olumlu etkileyecek, kuralların biçimlendirdiği bir sistem değişikliği mutlaka gerçekleşecek. Seksen sekiz bin sayfalık Avrupa Birliği Mevzuatı insan yaşantısını etkileyen her türlü unsuru içeriyor. Burada vergi, çevre ve ulaştırmadan tutun çok konuşulan kokoreç hijyenini içeren besine kadar uzanan otuz küsur üst başlık var. İşin en sevindirici yönü artık bol keseden atan politikacı tipi bu kurallar silsilesi içinde tarih oluyor. "Diğerinin verdiğinden bir fazlasını veren, herkese iki anahtar vaat eden, Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" diyen politikacı karakterleri karşımıza çıkamayacak. Yapılabilecek işler belli. Cumhuriyetten bu yana kurulamayan sağlıklı, kuralların belirlediği sistem arayışı son bulacak. İşler yolunda giderse hepsi, gitmezse bir kısmı mutlaka gerçekleşecek. Bu durumdan; kuralsızlığa , tolerans sınırlarını sonuna dek zorlamaya alışmış, çağdaşlığı sadece moda giyimle karıştıran yurdum insanının bir bölümü memnun olmayabilir. Artık avrupai giyinmekle avrupalı olunamayacağını öğreneceğiz...

Başına bir İzmirli mi düştü acaba?
Bayan okuyuculardan Ali Atıf Bir'in köşesinde İzmirli bayanları espri konusu yapan yazısı ile ilgili e-mailler geldi. Belli ki İzmirli bayanlar bu konuda oldukça kırılmışlar. Okuduğum zaman ben de üzüldüm, çünkü hem yorumları, hem de espri olsun diye verdiği örnekler hoş değil. Daha sonra kendisine de okuyuculardan tepki gelmiş ama özrü kabahatinden büyük derler ya özrü de o şekilde sonunda "Türkiye'de benim vurguladığım gibi bir 'İzmirli Bayan' tiplemesi olduğunu da yadsıyamazsınız herhalde..." diyor. Hoş değildi, kendisinden ricam İzmir sınırlarından girmek istiyorsa, bir an önce bayanlarımızın gönlünü alsın.

Cinsiyet: Kadın; Yaş: 21; İl: İzmir
Eski erkek arkadaşımın doğum günümde bana mesaj yollayacağını düşünüyorum. Dün de şimdiden bir cevap mesajı hazırlayıp telefonuma kaydettim. Çünkü o anda çok etkilenip başka şeyler yazmak istemiyorum. Aynen şöyle: 'Mesajını beklemiyordum. Şaşırttın beni ama hatırladığın için sağol.' Kızlardan cidden korkmak lazım!
Yorum: Kesinlikle korkmak lazım. Hele de İzmirliler'se!

çilekliturta1979; Cinsiyet: Kadın; Yaş: 25; İl: İzmir
Hayatımda 4 tane erkek var. 1) Eşim: İyi bir eş ama fazlasıyla sıradan yaşamayı seviyor. Bana cemiyet hayatında eşlik ediyor. 2) Sevgili 1: 3 yıldır beraberiz. Evli. İletişimimiz süper. Sosyal hayatta da çok iyi anlaşıyoruz. Bana maddi hiçbir katkısı yok. Mükemmel ötesi sevişiyor. Bana cinsel hayatımda eşlik ediyor. 3) Sevgili 2: Evli. Çok az süredir beraberiz. Hem eğitim hem de standart olarak benden düşük. Hiç yatmadık. Maddi anlamda mükemmel durumda. Her şeyimi karşılıyor. Bana maddi hayatımda eşlik ediyor. Karşılığında ise sadece ilgi ve güzel sözler bekliyor. 4) Patronum. Evli. Onunla asla yatmam, sadece cilve yapıyorum. Bu sayede işyerimde her şey çok yolunda gidiyor. Bana iş hayatımda eşlik ediyor.
Yorum: Geçen hafta 'İzmirli kadınlardan korkulur' diye yazmakla haksız mıyım? Eğer sevgiliniz İzmirli'yse her an beşinci olma tehlikesiyle karşı karşıyasınız. Aman dikkat...