YENİ ASIR

Avrupa başkenti Karşıyaka


08 Mart 2004

DYP Karşıyaka Belediye Başkan adayı Cevat Kırkpınar yerel seçim yarışına sıkı bir çalışma programıyla başladı. Sohbetimiz esnasında Kırkpınar projelerini ve Karşıyaka ile ilgili düşüncelerini anlattı:
"Hedefim 2010 yılında Avrupa kenti bir Karşıyaka yaratmak. Benim misyonum Karşıyaka'da başarılı belediye başkanlığı yapmış Nevzat Çobanoğlu ve Kemal Baysak'ın devamını sağlamaktır. Uygulayacağım projelerle Karşıyaka'yı daha yaşanabilir bir Kent haline getireceğim. Kalıcı eserler bırakmak istiyorum. Temeli atılmış ve çeşitli şekillerde yarım kalmış projeleri mutlak suretle tamamlayacağım.

KÜLTÜR MERKEZLERİ
Özellikle Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, Çiçek Mahallesi Kültür Merkezi, Cumhuriyet Mahallesi Kültür Merkezi ve Örnekköy Kültür Merkezi kısa sürede tamamlanarak hizmete girecek. Mahallelere yapılacak yatırımlarla ilgili mahalle halkının görüş ve önerilerini dikkate alacağız. Mahalle halkının istemediği hiçbir hizmet zorla verilmeyecek, gerekirse yapılacak projelerle ilgili orada referandum yapılacak. Sosyal belediyeciliğe de önem vereceğiz. Kemal Baysak döneminde yapılan ve geçen dönem kaldırılan halk günlerini tekrar başlatacağız. Her ay muhtarlarla koordinasyon toplantıları yapacağız.

SAĞLIK TARAMASI
Varoşlara ücretsiz sağlık taramasıyla sağlık hizmeti götüreceğiz. Yeni katlı Pazaryerleri kazandıracağız, Turan bölgesini turizm merkezi yapacağız. Araç trafiğini yer altına alıp, gençlere ve spor klüplerine sahip çıkacağız. Doğal gazın yaygınlaşması için elimden geleni yapacağım. Engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak, mevcut yeşil alan ve otoparkları arttırmaya çalışacağım."
Gördüğüm kadarıyla Kırkpınar kendisine kuvvetli bir çalışma ekibi kurmuş. Tabi bu ekibin başında Karşıyaka'nın tüm sorunlarını en ince ayrıntısına kadar bilen,kendisiyle aynı siyasi görüş içinde bulunan Kemal Baysak ve Nevzat Çobanaoğlu var. Kırkpınar, "projelerin oluşmasında her iki başkanında önemli katkıları oluyor" dedi.

SİYASET EKİP İŞİ
DYP Karşıyaka İlçe teşkilatı ve ilçe Başkanı Süleyman Özsakal yerel seçim takviminden aylarca önce Karşıyaka'nın sorunlarının tartışıldığı bir platform oluşturmuş ve çalışmalarına başlamışlardı. Bu ekibe birde eski başkanların tecrübeleri eklenince Kırkpınar'ın işi daha da kolaylaşmış oldu.
Siyaset ekip işidir. Ekip ve projeler iyi olursa geriye seçmeni razı etmek kalıyor. Karşıyaka sadece Karşıyaka sahilinden ve Mavişehir'den oluşmuyor. Bir de arka sokakları, yukarı mahalleleri var. Göç yüzünden meydana gelen çarpık yerleşim ve nüfus artışı bu bölgelere hizmet gitmesini engelliyor.
Karşıyaka'da doğmuş büyümüş ve halen yaşamakta olan bir insan olarak benim şahsi fikrimi sorarsanız Karşıyaka cennetten bir köşe. Bence hangi partiden olursa olsun seçilecek belediye başkanı bu cennetin kıymetini bilmeli ve kendisine tanınan bu şansı iyi değerlendirmeli.