YENİ ASIR

Arı deliğine çomak mı soktum?


14 Temmuz 2004

"Eshot şu sorulara yanıt" arıyor başlıklı köşe yazımda bana yöneltilen bazı soruları yazmıştım.
"Bana yöneltilen" diyorum, çünkü ben oturup da hiçbir konu üzerine yazmadım, sadece sorulan soruları verdim...
Anladığım kadarıyla ortamda iki ayrı gruplaşma var. Sanırım arı deliğine çomak soktum. Diğer gruptan geldiğini varsaydığım bazı e-mailleri de vereyim de kimse beni bi taraf zannetmesin.
(Bir de dip not düşmek istiyorum. Lütfen bir daha kimse arkadaşım, dostum, değerli Belediye Başkanı'mız Piriştina'nın adını kullanıp "Ölmeden neden yazmadınız" e-mail'i göndermeye kalkmasın, çünkü Piriştina yaşadığı dönemde de kendisini gerek köşemde, gerekse yüzüne karşı yeri geldiğinde eleştirmiştim. Lütfen anısına saygılı olup, polemik yapmayalım.)

YENİ SORULAR
Şimdi de bu sorulara yanıt arıyoruz;
* Hepimizin (tüm İzmir halkı) yatağımızda uyuduğumuz saatlerde Sn. Ersu Hızır'ın bizzat kendisinin tüm şehri gezerek otobüs seferlerini ve şoförlerini denetlediği ve bu denetimleri aralıksız devam ettirdiği doğru mu?
* Toplumsal sorunumuz olan eğitimsizlik nedeniyle ortaya çıkan can acıtıcı tabloyu fark eden, bu nedenle üniversitelerimizin değerli hocalarıyla işbirliği yaparak tüm şoför arkadaşlarımızağitim olanağı sunma kararı alan ve ugulayan Sn. Ersu Hızır' mı?
* Sahte bilet nedeniyle "İzmirli'nin parası boşa gidiyor" kaygısı duyan ve bu konuda canı pahasına mücadelesine devam eden, kağıt biletin kaldırılması projesinde başarılı olarak sahteciliğin önüne geçen Sn. Ersu Hızır'mı?
* Tüm personelle (4500 kişiden fazla) Genel Müdürün tek tek ilgilenmesi, birim müdür ve amirlerine yetki ve iş devşirmemesi yönetimde tekelcilik ruhunu oluşturarak ve çalışma hızını keserek hantallaşmaya meydan vermez mi?
Profesyonel ve demokratik yöneticilik sizce bu mu?
* İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli ve stratejik birimi olan Eshot için "5 yıldır sahipsiz" derken canımız Başkanımız Sn. Ahmet Piriştina'nın böyle bir sahipsizliğe göz yumduğunu ya da farkında olmadığını mı söylemek istiyorsunuz?

GERÇEKLER NEREDE?
* Sayın Ahmet Piriştina'ya "Sosyete Başkan" imajını yükleyen ve canımız Başkanımızın cenaze töreninden bir gün sonra "Önyargılarımla hareket ettim" deme cesaret ve yürekliliğini gösteren meslektaşlarınız gibi siz de Eshot'ta ya da İzulaş'ta neler olup bitiyor diye çok ciddi bir araştırma yapıp gerçekleri bizimle paylaşacakmısınız? Yoksa böyle bir yazı için Sn.Ersu Hızır'ın cenaze törenini mi bekleyeceksiniz?
Engin deneyiminiz, bilgi birikiminiz ve gazetecilik tecrübenizle İzmir için gösterdiğiniz hassasiyetiİzmir'li olarak takdirle karşılıyorum.ve ilkeli bir gazeteci olarak sorularıma cevap bulmamda bana yardımcı olacağınızı düşünüyor ve şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla,
Şenay AVKAR

* Köşemde yayınlanan tüm sorulara Ersu Bey cevap verse de beni iki ara bir derede kalmaktan kurtarsa, ne iyi olur değil mi?