YENİ ASIR

ANAVATAN ve Aytun Çıray


20 Ağustos 2005

Geçenlerde Karateke Köyü'nde "Bugüne kadar siyaset yapmış ayrımsız her partiden tüm siyasilerin millete özür borcu var; bu nedenle ben de çiftçimizin protestosuna katılarak burayı terk ediyorum" sözleri ile çıkış yapan Aytun Çıray'la sohbet ettik.
Sohbetimiz esnasında neden Erkan Mumcu diye sordum? Çıray:

HEYECANLI, HIRSLI
"Mumcu ile AK Parti'den istifa edinceye kadar hiçbir ilişkim olmadı. İstifasından bir süre sonra görüştüğümüzde farklı bir söylemle karşılaştım. Heyecanlı ve hırslı genç bir siyasetçi bana bu ülke için hayallerini, projelerini anlattı. Açıkcası çoktan beri hayal kurmaktan bile vazgeçmis Türk milletinin bir ferdi olarak bu beni etkiledi. Ben de görüşlerimi söyledim. Böylece önderliğinde uzun bir siyasi yürüyüşe karar verdik."
3 Kasım'da baraj altında kalan ANAVATAN tasfiye edildi deniliyor. İşiniz zor değil mi soruma ise, "3 Kasım'da tasfiye edilen kurumlar değil, bir dönemdir. Bugün ise Genel Başkan yepyeni bir parti inşa ediyor. Anavatan Partisi 'Özal'in Anavatan Partisi'nden farklı. Özal'ın liberal ideolojisi 25 yıl önce doğruydu, ama bugün dünya çok farklı. Sadece bireyin zenginligini hedefleyen ekonomi politikalarinin gelir adaletini bozduğu kesin olarak görüldü. Mumcu, bu yüzden 'bireyin zenginliği, toplumun refahı' diyor"diye yanıt verdi.

MAYA TUTACAK
Bugün AKP'nin de Özal politikasını hedeflediğini göz önüne alırsak Mumcu'nun strateji değisikliği yapması mantıklı gözüküyor. Bakalım hangi maya tutacak...
Aytun Çıray, ANAVATAN'da uzun ince bir yolda olduklarını kabul ediyor.
Anavatan, merkez sağı toparlayabilecek mi? soruma ise Çıray, "Öncelikle kavram konusunda anlaşalım. Bizim yeniliklerimizden biri de 'Merkez Sağ' yerine, 'Siyasi Merkez' kavramını kullanmaktır. Çünkü çok daha kapsayıcı, kucaklayıcı kavramlara ihtiyacımız var. ANAVATAN'ın yeni ideolojisi iki ayak üzerine oturuyor: Önce insan ve vatanseverlik. Biz 'önce insan' ve 'vatanseverim" diyen herkese kapılarımızı açtık. Önümüzdeki en büyük engel halkımızın siyasetçiye güven duymaması ve kırgın olması. Bu hükümet bunu daha da derinleştirdi. Onun için ilk iş siyaset ile halkı barıştırmak. Güven siyasette vazgeçilmez en önemli şeydir."
Çıray o kadar emin konuşuyordu ki dayanamayıp "Yani AK Parti'ye alternatif olma iddianız var öyle mi?" diye sordum. Çiray, "Hayır! Olan bir şeyin alternatifi olabilir. AK Parti'nin kendine has hiçbir orijinal fikri yok" diyerek noktayı koydu.