YENİ ASIR

ANAVATAN grup kuruyor


14 Ekim 2005

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, 19 Ekim'de tüm eski yeni il başkanlarını, milletvekillerini Ankara'da iftar yemeğine davet etmiş. Çarşamba günü CHP Millletvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu'nun da katılmasıyla, milletvekili sayısı 19'a yükselen ANAVATAN'ın iftar yemeğinin bir başka özelliği var.
Aynı gün iftar yemeğinde, ANAVATAN'ın grup kurduğu açıklanacakmış.
Hem de 20'den fazla sandalye sayısı ile... Genel Başkan Erkan Mumcu, grup kurmak için yeterli olan 20 sandalyeyi riskli bulduğundan, açıklama yapmak için sayının 20'nin üstüne çıkmasını beklemiş.
İzmir İl Başkanı Sedat Demirer'in grup kurma konusundaki fikrini sorduğumda Demirer; "Grup kurmamızın çok büyük avantajları olacak. Her komisyona üye verebileceğiz. Böylece her alanda bilgi sahibi olabileceğiz. Örneğin Avrupa Birliği konusunda CHP gevşek davrandığı için hiç bir bilgi alamadık. ANAVATAN olsaydı bu bilgileri önceden alır, kamuoyuna aktarırdık. Tüm bilgileri ancak Avrupa basınından alabildik."

GELECEKLER VAR
Demirer'e bıraktığı ve yeni karşılaştığı ANAVATAN arasındaki farkı sorduğumda; "Gittiğim ANAVATAN'la geldiğim ANAVATAN arasında çok fark var. Kucak açan, azimli insanları bir arada bulduğum için hiç yabancılık çekmeden çalışmaya başladım. Yönetimimde de böyle arkadaşlar bulunuyor. İl yönetiminde; Rıza Kargın, İbrahim Güdüm, Filiz Kiraz, Sıddık Soysal, Hikmet Tezcan, İhsan Bilgiç, Lütfü Tavşalı, Hülya Yarbuz ve Aydan Tuncer Engin gibi değerli isimler var. Benim adımı duyan birçok arkadaş da, geri gelmeye başladı. DYP ve CHP'den de gelecek olanlar var. İzmir'de ANAVATAN canlandı. Genel Başkanımızın kural dışı gibi görünen çıkışları, görüşleri halkın ilgisini çekiyor. Parti programımız hazırlanıyor. Artık her söylediğimiz netleşecek. Edirne'de söylenen, Kars'ta da söylenecek. 81 ilde ortak bir dil kullanacağız. Tüm iller internete bağlandı. Artık genel merkezi de günü gününe takip edebiliyoruz."
Sedat Demirer'le yaptığımız sohbette söz teşkilat çalışmalarına, kongrelere ve tabi İzmir'e gelince Demirer; "Benim rahat çalışmam için tüm ilçe başkanları istifa etmişlerdi. 12 ilçeye yeniden görev verildi. Bazı ilçelere yeni isimler atandı. Şu an partinin amblemi değiştiğinden, evrak basımları tamamlanınca kongrelere başlayabileceğiz. Karşıyaka, Bornova ve Konak kongreleri için Genel Başkan Yardımcımız Serpil Yıldız ve Genel Başkanımızla görüşeceğiz, ortak karar verilecek. Teşkilat Başkanımız Miraç Akdoğan ve Genel Başkanımız ile İzmir hakkında sık sık görüşüyoruz. İzmir'in öneminin onlarda farkında. AKP İzmir'i ele geçiremediği için İzmir'i cezalandırıyor. İzmir'deki başarı tüm siyasi partiler için göstergedir."