YENİ ASIR

ANAP'ta son durum


16 Şubat 2005

ANAP bir süredir "Genel Başkan" arayışı içinde. Genel Başkan seçimi için kongre tarihini 10 Nisan olarak belirlemişler. Genel Başkanlık için çeşitli isimler dolaşıyorken Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun sürpriz istifası, ANAP için umut ışığı oldu.
Genel Başkan adaylığı için adı geçen diğer isimlerin başında her zamanki gibi önce İlhan Kesici geliyor. İlhan Kesici'nin uzun zamandır siyasi bir kulvar aradığı, kendi partisini bile kurmayı düşündüğü, ama bir türlü faaliyete geçmediği bilinen bir gerçek.
Lütfullah Kayalar, Ali Müfit Gürtuna adı geçen diğer siyasetçiler. İl Başkanı Yunus Yunusoğlu'na nasıl bir Genel Başkan arayışı içinde olduklarını sordum. Verdiği, 'Başbakanlığa talip olacak bir Genel Başkan arıyoruz' yanıtından, bu tarife en uygun ismin ANAP kökenli Erkan Mumcu olduğu ortaya çıkıyor.
ANAP'ın şu an 73 ilde kurulu teşkilatı var. Türkiye genelinde 23 il ve 80 belde, İzmir'de 3 ilçe (Urla, Seferihisar, Bayındır), 2 belde (Yeni Şakran, Kaynaklar) halen daha ANAP'lı. Önümüzdeki günlerde İl Başkanı Yunusoğlu yeni İl Yönetim Kurulu listesini kamuoyuna açıklayacakmış. Yunusoğlu ANAP'taki son gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi; "İl Yönetim Kurulu'nda yeni arkadaşların da katılımıyla 40 kişilik bir ekip kuruyorum. Yeni ve genç isimlerle yolumuza devam etmek istiyoruz. Ama ANAP misyonundan fedakarlık ederek değil. 1987'de bu parti kurulduğunda amacımız çözüm üretmekti. Bu misyon halen daha devam ediyor. Yıpranmadan doğan olayları aşmak için çözüm arayışı içindeyiz."

Müslüman kadın
Eşarbı Vakko'dan alınmış bone
İnanması çok zor Allahım bu ne
Altında pantalon modaymış gene
Giyinmek manası örtünmek inan
Bu fetvayı kimden aldın Müslüman
Kısa pardesüler dizden yukarı
Renk renk başörtüler kırmızı sarı
Yüz metre öteden parlar jakarı
İslami kıyafet bu değil inan
Bu fetvayı kimden aldın Müslüman
Daracık pardesü yırtmaç yarısı
Tamamen ortada vücut yarısı
Başları döndürür parfüm kokusu
İnsanın ziyneti hayadır inan
Bu fetvayı kimden aldın Müslüman
Kimisi avamdan kimisi derviş
Gözleri sürmeli topuk bir karış
Modern Müslümanlar böyle giyermiş
İslamın özünde bu yoktur inan
Bu fetvayı nerden aldın müslüman
Süslenir püslenir gezer düğünde
Yeri baş köşedir paralı günde
Allah için nefes tüket bir günde
İslami yaşayış bu değil inan
Bu fetvayı kimden aldın müslüman
* Not: bu şiir internetteki bir siteden alıntıdır

MODANIN ÖNCÜSÜ
Başbakan'ın eşinin ve kızının başörtüsünün yeni bir modanın öncüsü olduğu mu, yoksa Kuran'ın gereğini mi yerine getirdikleri tartışılırken, Başbakan tartışmaya son noktayı koydu; Kuran'ın gereğini yerine getiriyorlar.
Onlar belki Kuran'ın gereğini yerine getiriyorlar ama türbanı siyasete alet etmek isteyenlerin olayı modernize edip yeni bir moda yarattıkları bir gerçek. Son zamanlarda hiç olmadığı kadar çok tesettür defilesine tanık oluyoruz. İnternette konu hakkında ne gibi görüşler var diye dolanırken, bir vatandaşın yazdığı yukarıdaki şiire rastladım. Bence bir çok gerçeği yansıtıyor. Yanılıyor muyum?

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.