YENİ ASIR

ANAP ölü toprağını üzerinden attı


04 Temmuz 2005

ANAP Erkan Mumcu'nun Genel Başkanlığı ile hareketli günler yaşıyor. Üstlerinden ölü toprağını attılar. Hemen hemen her gün hangi haber kanalını açsam ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu söyleşi programlarında karşıma çıkıyor. İlginç ve hızlı çıkışları var. Genç ve hırslı bir siyasetçi. Bazen saldırgan konuşmalar yapıyor, o zaman karşımda Deniz Baykal'ı görür gibi olup, biraz dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.

GİDİŞAT İYİ
İzmir ANAP İL Başkanı Rıza Kargın'a ANAP'ın son durumu ve çalışmaları ile ilgili düşüncelerini sordum. Kargın; ANAP'ta gidişat iyi, daha da iyi olacak.
Teşkilatlarımız hareketlendi. Geçen ay Genel Başkan'ın İzmir gezisi de son derece faydalı oldu. Bu gezide görsel basını ziyaret etmiştik. Temmuz'un ikinci yarısında tekrar İzmir'e gelecek. O zamanda tüm yazılı basını ziyaret edeceğiz. Genel Başkan'dan İzmir'in Genel Merkez gibi pilot bölge seçilmesini talep ettik. Tüm mesajların İzmir'den verilmesini istedik.
Çünkü İzmir halkının düşünceleri ile Genel Başkan'ın düşünceleri örtüşüyor. İzmir'i kazanan önce Ege Bölgesi'ni, sonra tüm Türkiye'yi kazanır" dedi.

BAŞÖRTÜSÜ SİYASİ
Erkan Mumcu'nun özellikle türban konusundaki son çıkışları ile ilgili Kargın'ın düşünceleri şöyle; "Baş örtüsü siyasi bir olay haline getirildi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı sorunu var. Genel Başkan'ın amacı başörtüsünün siyasi bir olay haline getirilmesini önlemek. Toplumla hükümet artık uzlaşmalı. Genel Başkan'ın konuşmalarına dikkat edin, kamusal alanı kastetmiyor. Kamusal alanın sınırlarını çizelim,
ilköğretimi bunun dışında bırakalım, YÖK için de serbest bırakılsın diyor. YÖK Yasası değişikliğine gidilsin, 18 yaşını dolduran herkese kamusal alan dışında, bireysel özgürlük tanınsın diyor. Örneğin; Hastaneye başörtüsüyle gelen hastayla, başörtüsüz gelen hasta aynı hizmeti alır. Üniversitede kamu görevlileri hariç bireysel özgürlüğün verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bazı sorunlar uzlaşma içinde çözülebilir.

TEŞKİLATLAR
Türk toplumunda yasakların üstüne gidildikçe tepkiler artıyor. Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin, YÖK Yasası'nda değişikliğe gidilsin, diyoruz. Yoksa bu problemler gerilimi artırmaya devam edecek."
İl ve ilçe teşkilat çalışmaları konusunda İl Başkanı Kargın şunları anlattı; "Tam 2,5 yıl ölü bir dönem geçirdik. Teşkilatları ayakta tutmak için maddi, manevi çok zorlandık. Şimdi tek tek 28 ilçeyi gözden geçiriyoruz. Örneğin Torbalı'da teşkilatımız yoktu, şimdi kurmak için yarış var. İl içinde de görev almak isteyen hukukçu, işadamı, sanayici bir çok arkadaşımız var. Tüm bunları değerlendirmeye alarak, yepyeni bir ANAP meydana çıkaracağız. Eski İl Başkanı Yunus Yunusoğlu'nun MYK'ya gitmesi, İzmir'in Ankara'daki devamı gibi oldu. Milletvekilimiz Serpil Yıldız ile uyumlu bir çalışma içindeyiz."