YENİ ASIR

ANAP Manisa yeniden yapılanıyor


05 Aralık 2005

Adil Aygül, Manisa halkının yakından tanıdığı bir isim. Belediye Başkanlığı döneminde kendisini makamında ziyaret etmiştim. 94 ve 2004 dönemlerinde Manisa Belediye Başkanı olarak başarılı çalışmalara imza atmıştı. Son yerel seçimlerde Aygül, yine ANAP'tan aday olmuştu. Ancak, bu sefer istediği sonucu elde edemedi. ANAP'tan hiç bir zaman kopmamış olan Adil Bey, şimdi de Manisa ANAP İl Başkanı olarak partiyi yeniden canlandırmak üzere kolları sıvamış durumda. Ekimin ilk haftası Genel Merkez'in ve teşkilatın takdiri ile il başkanı olarak ataması yapılmış.

SICAK İLGİ VAR
Aygül'ün yeni il yönetiminde; Selim Yurga, Mehmet Güzgülü gibi isimler bulunuyor. Yönetim 35 asil, 8 yedek üyeden oluşuyor. Göreve geldiğinden beri 12 ilçede teşkilatları yeniden yapılandırmışlar. Başkan Aygül; "Göreve ilk başladığımda karşılaştığım tablo iyi değildi. Ancak, 2 dönem Belediye Başkanlığı yaptığımdan dolayı, beni iyi tanıyorlar. ANAP'lı olmama da sıcak bir ilgi var. Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Gördes ve Demirci ilçelerini sürekli geziyorum. Tüm partililer memnuniyetlerini dile getiriyorlar. İlçelerimizin yönetim kurulları 7 asil, 7 yedek üyeden oluşuyor. Bu sayıyı yükseltmeye çalışıyoruz. Amacımız partiye daha çok isim kazandırmak" diyor.

SEBEP YOK
Zor dönemlerinde bile partisinden ayrılmamış olan Başkan Aygül ile, biraz da ANAP'ın geçirdiği evreler ve geleceği hakkında konuştuk. Aygül, "Genel Başkan değişiklikleri partiyi zayıflattı. Hele Nesrin Nas dönemi partinin en sıkıntılı dönemleriydi. Büyük oy kaybına neden oldu. Belediye seçimlerinde çok sıkıntı çekmiştim. Bunların sonucu olarak tabiki teşkilatlar dağılmış, yönetim sayıları düşmüştü. Şimdi ise AKP rüzgarının azalmasıyla halkta yeniden arayış başladı. Erkan Mumcu'nun Genel Başkan sıfatıyla geri dönmesi ve söylemleri, kamuoyunda destek görüyor. Kendisi Türkiye'nin problemlerini iyi biliyor. Anamuhalefet partisinin de, AKP ile aynı tandanzda hareket ediyor görülmesi, yeni bir oluşum beklentisini ortaya çıkardı. Erkan Bey'in söylemleri de tam bu noktada yerine oturuyor. ANAP'ın geleceği bundan böyle Genel Merkez'in tutumuna bağlı. Partinin yeniden dirilmemesi için hiç bir sebep yok" diyerek, ANAP ve Mumcu hakkındaki görüşlerini aktardı.