YENİ ASIR

Aman nazar değmesin


21 Ağustos 2004

Çeşme-Bodrum kavgası sürerken kimsenin dikkat etmediği asıl başka önemli bir konu var. İlk kez senelerden beri bu yaz Çeşme'de trafik kazası olmadı. Yıllardır Çeşme'de aşırı hız, alkollü araç kullanımı ve bunun gibi bir çok sebepten canımız yandı, kayıplar verdik... Şu satırları yazarken bile, 'nazar değer de bir kaza olur, Çeşme hepimizin burnundan gelir' diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Otobandan çıkıp Çeşme yoluna girdiğiniz andan itibaren dikkat ettiyseniz herkes ne kadar terbiyeli bir şekilde yolun en sağından, birbirini sollamadan 70 km. hız sınırını aşmadan gidiyor. Yolun sol şeridi neredeyse bomboş. Çünkü hem gidiş, hem geliş yönünde sürekli radar kontrolü var. İstanbullu'ların da herhalde bu konuda epey canı yanmış ki, dikkat ediyorum onlarda son derece terbiyeli bir şekilde yavaş yavaş gidiyorlar. Neyse hiç olmazsa biz İzmirliler onları bir konuda eğitmeyi başarmışız(!)

YENİ DÜZENLEMELER
Yapılan araştırmalara göre trafik terörüne karşı alınan önlemler olumlu sonuçlar vermeye başlamış. Bu durum, yeni yol düzenlemelerine ve ceza uygulamalarındaki ciddiyete bağlanıyor. Özellikle İzmir'de son 5 yıllık rakamlara bakılırsa önemli bir iyileşme göze çarpıyor. İzmir'de 2004'ün ilk 6 ayın rakamlarına bakarsak;
Ölümlü kaza 41
Yaralamalı kaza 2.135
Toplam kaza 20.527
Ölü sayısı 45
Yaralı sayısı 3180
Demek ki trafik cezalarının cep yakması önemli faydalar sağlanmış.
Trafik cezaları, Kırmızı ışıkta geçmenin bedeli 83 milyon, park yasağı 41 milyon, aşırı hız yüzde 10-yüzde 30 arası 83milyon, yüzde 30'dan fazla 169 milyon, alkollü araç kullanımı 340 milyon + 6 ay ehliyete el koyma gibi ağır cezalarla devam ediyor.

Alaçatı kışı da yaşamalı
Geçtiğimiz günlerde bir sabah oğlumla kahvaltı yapmak için Alaçatı sokaklarında dolaşmaya başladık. Tercihimizi keyifli Yunan müziklerinin çaldığı Sardunya'dan yana kullandık. Harika bir bahçe ve köy kahvaltısı ile bizi konuk ettiler. Biz bir taraftan gazetelerimizi okuyup kahvaltımızı ederken, Sardunya'nın sahibi Mehmet Bey ve eşi geldi. Mehmet Bey, mekanı kışında işletmeyi düşündüğünü, arkadaki taş evi kışa yönelik dekore etmeye başladığını anlattı.
Alaçatı'da artık bir çok mekan kışın da açık kalmayı planlıyor. Eskiden Çeşme'de milyarlar yatırdığımız evlerimizi sadece temmuz-ağustos aylarında açıyor, eylül başı kapatıp bir daha yaz gelene kadar uğramıyorduk. Neyse artık zihniyetler de bizler de değiştik. Dikkat ediyorum artık tüm evlerde ısıtma sistemi kurulmuş. Herkes kışın hafta sonları Çeşme'ye gelme planları yapıyor. Çeşme kışın Dalyanköy'deki balık, rakı muhabbetinden kurtulmalı. Alaçatı'nın büyülü atmosferinde de kışın insanları etkileyecek bir çok güzellik var. Hele bunlara sıcak bir ortam ve güzel yemekler sunan işletmeler eklenince, tadına doyum olmaz...