YENİ ASIR

Alaçatı denince...


26 Temmuz 2004

Yaz başından beri Çeşme mi ,Bodrum mu tartışması bir çok köşe yazarına malzeme oldu.Her yerin kendine göre özelliği,güzelliği var . Burada tartışılan Çeşme'nin veya Bodrum'un güzellikleri,denizi,güneşi,kumu değil . Hangisinin gece hayatı in veya out ...Televole güzelleri,meraklıları nereye rağbet ediyor,tartışılan bundan ibaret.Ben de kendi düşüncemi söyleyeyim.Bence Alaçatı....Bundan aşağı yukarı altı ,yedi sene önce Alaçatı da nefis bir taş ev görmüş satılık olduğunu öğrenince almak istemiştim.Ama o günün şartlarında şehirde bir ev almak daha çok prim yapar düşüncesiyle vazgeçmiştim.Bu gün ne kadar hata yaptığımın
farkındayım.Şimdi Alaçatı' da ev fiyatları her yeri solladı geçti.Çünkü biz İzmir'liler burnumuzun dibindeki bu güzelliğin farkına varıncaya kadar İstanbullular çoktan Alaçatı'yı parsellediler.Alaçatılı esnaf bu durumdan şikayetçi mi? Hayır...Tam tersine son derece memnun,hepsinin yüzü gülüyor.

TAŞ EVLER
Geçtiğimiz akşam zaman zaman yaptığım gibi Alaçatı'nın ara sokaklarında dolaştım.O güzelim parke taşlar,taş evler beni alıp yine bambaşka dünyaya götürdü.Evlerinin avlusuna oturmuş Alaçatılı kadınlar,el emeği göz nuru incik boncuğu evinin önünde satmak için minicik bir tezgah açmış olan sarışın kıvırcık saçlı kız çocuğu...Hepsi bana ayrı bir huzur verdi.
Alaçatı'nın kalbinin attığı Kemal Paşa caddesine şöyle bir uzandım,ilk olarak Kontrast Dekarosyonun sahibi Gül Yeşilpınar'a rastladım.Gül de benim gibi tam bir Alaçatı fanatiği.Alaçatı'da hediyelik eşya ,bijuteri dükkanını beş yıl önce ilk açanlardan.Bu yıl ki yerli,yabancı turist durumunu,işleri sordum.

YERLİ TURİST
Gül; "Yabancı turist sayısı çok değil.Olan da parasız.Elinde bir şeftali ,bir şişe su dolaşıyor.Yerli turistten oldukça memnunuz.İstanbulluları Allah başımızdan eksik etmesin,en çok alışverişi onlar yapıyor" dedi.
Gül ile vedalaştım sonra bir baktım karşımda Sailors Otel. 'Evin olsa da gel bir gece misafirim ol 'dercesine davetkar .Sırasıyla Tuna Tango,O Ev Otel,Bistro Hannover,Agrilla Cafe daha niceleri Alaçatı'nın sokaklarında yerlerini almışlar.Her mekandan ayrı bir tür müziğin sesleri geliyor.Kimisinde rum , kimisinde tango, kimisinde caz.. .Yolun sonunda Sharbee Barda her akşam 'No Name' isimli grup canlı müzik ziyafeti veriyor.Taş Otel ise ayrı bir olay.Çeşme'de evim olmasaydı tatile geldiğimde mutlaka Alaçatı'da ki bu otellerden birinde kalırdım.Ne yapayım beş yıldızlı otelleri...
Gezintim esnasında Fotoğraf sanatçısı Hüsnü Gengönül'e rastladım.Birbirinden güzel çekmiş olduğu Alaçatı,Çeşme resimlerini sergiliyordu.Fotoğrafçı gözüyle Alaçatı'yı tanımlamasını istedim.Bakın neler gözlemlemiş; "Alaçatı'da özgün yapı bozulmamış.Evlerin avluları son derece güzel ve zengin.Fotoğraflarda, en çok kullanılan renklerin mavi ve beyaz olduğunu görüyorsunuz.Özellikle iç mekanlarda ve merdivenlerde mavi toz boya kullanılmış.Bu da mekana yaşayan bir doku görünümü veriyor.Gözlerim Begovilleri aradı,ama Alaçatı'da en çok Sardunya var"