YENİ ASIR

AKP'nin adalet anlayışı


07 Ekim 2005

AKP ve CHP arasına karakedi girdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile AKP'lilerin arasının bozulmasına AKP'li belde başkanlarının şikayetleri sebep olmuş. AKP'li belde belediye başkanları İl Başkanı Ali Aşlık'ı arayarak, "Büyükşehir yolların asfaltlanmasında biz hariç herkese destek veriyor" demişler.
Geçtiğimiz günlerde gazetemizde AKP İl Başkanı Ali Aşlık'ın, "Artık destek vermeyeceğiz. Parti olarak her konuda, onlar CHP'li demeden destek olduk. Fakat AKP'li belde belediyeleri Başkan Kocaoğlu'ndan şikayetçi. Biz de gereğini yapacağız" haberi yayınlandı.
Bende "gereği nedir?" acaba diye merak ederek Ali Aşlık'ı aradım. Aşlık, "CHP'nin adalet anlayışı ile bizim adalet anlayışımız bir değil. Başbakanımız bu konuda çok hassastır. İl başkanı olarak zor durumdayım. Sorunu önce kamuoyu ile paylaşmak istedim. Uyarıyı almaları lazım. Maliye Bakanlığı herkese eşit davranılması için para yolluyor. Uyarıyı almazlarsa CHP'den kesin bize verin diyeceğiz. Eşit davranılsın" diyerek konuya açıklama getirdi.
Ben yine de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ondan kes, bana ver anlayışındaki adaleti tam anlayamadım.

ADAYLIK ŞART DEĞİL
AKP İl Başkanı Ali Aşlık'a, İzmir İl kongresini ve prensip kararlarının gelip gelmediğini sorduğumda bana şu yanıtı verdi: "Ne kadar çok insan şu prensip karalarını merak edip duruyor.."
İyi de insanlar nasıl merak etmesin? Eğer il başkanı, milletvekili adayı olamaz kararı gelirse o zaman Ali Bey'in milletvekilliği hayalleri ya suya düşecek, ya da aday olmayacak.
Düşüncelerimi sesli olarak Ali Bey'e söylediğimde, "Prensip kararları gelmedi. Diğer iller adına bir şey söyleyemem. Ama kimse bana güvenip hesap yapmasın. Benim ne yapacağım belli olmaz, değişik bir insanım bilirler beni. İlle bir şeye aday olmak şart değil" dedi.

NE YAPACAĞI BELİRSİZ
"O zaman belediye başkanlığını mı düşünüyorsunuz?" diye sordum. Aşlık bu soruma da net bir yanıt verdi: "Şu an hiç bir şey düşünmüyorum. Görevimin başındayım. Yılbaşından mart sonuna kadar ilçe ve beldelerin kongrelerini, mayıs-haziran aylarında da il kongrelerimizi tamamlayacağız."
Yani Aşlık'ın ne yapacağı hala belli değil. Anlaşılan o ki belde ve ilçe kongrelerini kendi kontrolu altında yapacak.
Kolay değil iktidar partisinin il başkanı olmak, o koltukla ne yapacağına karar vermek...