YENİ ASIR

AKP'de kongre yok, tartışma var


03 Eylül 2005

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkanvekili Kenan Çakar, AKP İl Başkan adayları ile ilgili çıkan polemiklerle ilgili, "çatlatamayacaklar" kelimesini kullanmış.
Haberi okuyunca önce kullanılan kelime, 'Ne demek istiyor acaba?' diyerek ilgimi çekti, ardından Çakar'ın; CHP'nin AKP'yi çatlatma girişiminde olduğunu vurgulamaya çalıştığını anladım. CHP şu ara kendisiyle o kadar meşgul ki, AKP ile uğraşacak vakitleri oluyor mu bilemiyorum. Zaten bütün problem de CHP'nin kendisi ile uğraşmaktan, yeteri kadar muhalefet yapamamasından kaynaklanmıyor mu?

YENİ KARARLAR
AKP'nin kongre takvimi henüz belirlenmedi. Çeçtiğimiz aylarda şu an mevcut İl Başkanı Ali Aşlık için İl Başkan adayı olmayacak, çünkü milletvekili olacak söylentileri dolaşmaktaydı. Çünkü, AKP'nin geçen kongre döneminde 'İl Başkanı milletvekili adayı olamaz' gibi kendine göre bazı ilkeleri vardı. Kongre takvimi belirlenmediği için yeni prensip kararları henüz gelmemiş. Eğer aynı uygulama devam ederse, Aşlık adaylık konusunda bir karar almak zorunda kalacak.
Aşlık, Kenan Çakar'ın, "çatlatamayacaklar" sözleri ve kongre için yaptığımız sohbette şunları söyledi:
"Bazıları şark kurnazlığı yapıyor. Adaylık için adı geçen arkadaşların hepsi partide emeği geçmiş arkadaşlarımız. Tüm bu polemikler iktidar nimetlerinden faydalanmak isteyenlerin çıkardığı dedikodu. Kongre sürecimiz belli değil. Zaten adaylık konusu da kendi irademize bağlı bir olay değil. AKP'ye yaraşır, kavgasız, gürültüsüz, partimize faydalı olacağına inandığımız arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz. Yılbaşına kadar ilçe kongreleri biter, il kongresi başlar. Eğer il başkanı milletvekili olamaz ilke kararı gelirse, arkadaşlarla oturup konuşacağız. Bazıları bizim problemli olmamızı istiyor. Ama izin vermeyeceğiz."
AKP'nin kendi içlerindeki bu korumacı tavrı kongre süreci yaklaştıkça nasıl bir hal alacak, hep beraber göreceğiz. Bu arada yarın gerçekleşecek CHP İl Kongresi'nde CHP kendi içinde çatlamazsa, çatlatma çalışmalarına devam eder.