YENİ ASIR

AKP ve Taha Aksoy


29 Ağustos 2005

UNIVERSIADE 2005 oyunları açılış töreninde Atatürk'ün ve Türk devrimlerinin yer almayışı İzmir halkından büyük tepki aldı.
Bu yüzden UNIVERSIADE 2005 İcra Kurulu Başkanı Taha Aksoy'un başı yeterince ağrıdı, daha da ağrıyacak gibi gözüküyor. Sonuçta diğer partilerin eline önemli bir koz geçmiş oldu.
Aksoy, "Ulusal Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal, milliyetçi unsurları çağrıştırdığı için kullanılmadı" demiş olsa da kimseyi yeterince tatmin edememiş gözüküyor.
UNIVERSIADE telaşını biraz olsun üzerinden attığını düşünerek Aksoy'u aradım, siyasi kimliği ve AKP hakkında sohbet ettik.
Aksoy; "UNIVERSIADE İcra Kurulu Başkanlığı görevi bana verildiğinden beri siyasi olarak hiç bir şey yapmıyorum. Oyunlar bitene kadar da yapmama kararım vardı. Siyaset, günlük hayatta algılandığı gibi değil. Bu organizasyonda değişik partilerden insanlarla bir araya geldik ve iyi bir iş başardık. Ben siyaseti halka hizmet olarak görüyorum. Bundan sonra ne olur bilmiyorum? İl Kongresi yapılacak, gelişen olaylara göre ben de karar vereceğim" dedi.

KONGREDE ADAY ÇOK
Sohbetimiz esnasında söz İl Başkanlığı ve AKP'ye gelince de Aksoy, "Benim böyle bir projem yok. Zaten İl Başkanlığı için yapılan bir teklif de yok. AKP'ye gelince, benim amaçlarıma uygun bir siyasi parti olarak gördüm. AK Parti çok önemli bir görev üstlendi, bugüne kadar olan fikirlerimde hiç bir değişiklik yok"
diyerek siyasetle ilgili planlarının henüz netleşmediğini belirtmiş oldu. Ama İl Başkanlığı teklifi gelirse ne yapacak her beraber göreceğiz.
AKP Karşıyaka Belediye Başkan adayı ve partinin İl Danışma Meclisi'nde olan Kerem Ali Sürekli AKP İl Kongresi yaklaştıkça, daha bir çok adayın ortaya çıkacağını söylüyor.
İzmir AKP İl örgütüne henüz kongre ile ilgili seçim startı gelmiş değil. Sürekli'nin anlattığına göre Ankara'dan önce, kongreyle ilgili genel bir tebliğ geliyormuş. Bu tebliğde bazı "ilkeler" yer alırmış. Geçen sefer gelen tebliğe göre; İlçe Başkanları, İl Başkan adayı olamazmış. İlçe yönetimine seçilenler, İl yönetimine seçilemezmiş. İlçe ve İl Başkanları Belediye Başkan adayı olamazmış. Amaç herkesin sadece bir yere aday olmasıymış. İl kongresi öncesi yine bunlara benzer ilkeler içeren bir tebligat bekliyorlar. Böylece adı son zamanlarda İl Başkan adaylığı için anılan isimleri biraz olsun ayıklamak mümkün olacak. Kerem Ali Sürekli, adaylık konusunda;
"Aday olup olmayacağım teşkilata ve genel merkeze bağlı. İl Başkan adayı mı olurum, yoksa yönetimde mi yer alırım, bunu gelişecek olaylar gösterecek. İl Başkanlığı için daha çok aday çıkar. Dışarıdan bir işadamı ve Genel Merkez'in önereceği bir isim de olabilir" diyor.