YENİ ASIR

AKP ve düşündüren resimler


07 Aralık 2005

Pazartesi günü 5 Mart Kadın Hakları Günü'nü kutladık. Bugüne kadar Türk kadınlarına verilmiş olan haklar, Mustafa Kemal Atatürk'ün 5 aralık 1934 tarihinde milletvekili seçme ve seçilme hakkımızı bizlere vermesi sayesinde edinildi.
Bu hakkın kadınlara Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960, İsviçre'de 1971'de verilmiş olduğunu düşünürsek; Atatürk'ün Türk kadınına verdiği önemi daha iyi özümsemiş oluruz.

ONLAR İLERİ, BİZ GERİ
Ayrıca bu tarihten çok önce Atatürk devrimleri içinde yer alan, kıyafet devrimi ile birlikte, kadınlar dinsel geleneklerden kaynaklanan çarşafı atıp, modern giysiler, erkekler ise fes yerine şapka giymeye başlamışlardı. Yıllardır da Türk kadını dünyaya bu imajı ile tanıtıldı ve resim verdi.
Bugün AKP iktididarı sayesinde gördüğüm resim kareleri içimi sızlatıyor. Aynı gün bütün gazetelerde Başbakan Erdoğan ve heyetinin Yeni Zelanda Başbakanı ile yatta yenilen öğlen yemeğinin resimleri vardı. Resme uzun uzun baktım. Gözlerim masada başı tek açık olan modern giyimli kadına takıldı; Yeni Zelanda Başbakanı Helen Klark... Diğerleri Türk bakanlarının eşleri ve başbakanın eşi. Hepsinin başı sımsıkı bağlı ama yüzler makyajlı. Herkes ileri, biz geri...

CHP GAZİEMİR
CHP Gaziemir İlçe Başkanı Yücel Demirsoy, hassasiyet göstererek günün anlam ve önemini içeren yazılı bir açıklama göndermiş. Demirsoy'un "5 Aralık kadın haklarını kutlama günü" yazısının bir kısmına yer vermek istiyorum;
"Bir bakan, bir milletvekili, bir valinin yemek yerken bakan eşinin ayrı bir masada tek başına olması kadının aşağılandığını, dışlandığının AKP nin kadına verdiği değerin göstergesidir.
Kadın ve kızlarımız kara çarşafa tekrar sokulmaya çalışılıyor.
Kadınlarımız, anneler eğer kız çocuklarınızın nikahınızı çember sakallılara kıydırmak istemiyorsanız Ata'nın size vermiş olduğu hakları kaybetmek istemiyorsanız, Ata'nıza karşı kendinizi borçlu hissediyorsanız Türkiye Cumhuriyeti'nin temel kurumlarına sahip çıkınız.
Karanlık Zihniyetin temsilcisi ulemadan şeyhlerden medet uman, Gülbeddin Hikmetyar'ın dizinin dibinde oturan Başbakan ve yandaşlarından kurtulmak istiyorsanız, ülkemizde yaşanan ve yapılanları içinize sindiremiyorsanız tüm aydın çağdaş ve yurtsever kadınlarımızı göreve davet ediyoruz.."