YENİ ASIR

AKP Söke yeni ilçe başkanını arıyor


08 Aralık 2005

AKP Söke İlçe Başkanı Kemal Özbek, 27 Nisan 2003'te göreve gelmiş. Siyasete 1993'te Refah Partisi ile başlamış, 1994'te Belediye Başkan adayı gösterilmiş. Ardından milletvekili adaylığı derken, AKP kurucu yönetim kurulu üyesi olmuş.
30 aydır da Söke İlçe Başkanı olarak görevi yürütmekte. Fakat, ilçe kongresi yapılana kadar... Çünkü, Özbek siyaseti bırakmaya karar vermiş. İnşaatçı olan Özbek, sektörün hareketlenmesinden dolayı işleri ile ilgilenme kararı almış. Özbek, siyasetten elini eteğini çekme kararı aldığına göre, AKP Söke'ye yeni ilçe başkanı aranmakta. Özbek'e, yerine düşündüğü bir isim olup olmadığını sorduğumda, "3 arkadaş aday gözüküyor, ama her şey Genel Merkez'in tasarrufunda gelişir" diyerek, isim vermekten kaçındı.

BAŞARILI ÇALIŞMA
Kemal Özbek, göreve geldiğinden beri başarılı çalışmalara imza attıklarını söylüyor. Örneğin; 250 yataklı Söke Devlet Hastanesi'nin bitirilmesi ve açılışı onlara nasip olmuş. Temelini rahmetli Recep Yazıcı'nın atmış olduğu Adliye binası, 13 yıldır inşaatı süren huzurevi, 2 yeni Anadolu lisesi AKP döneminde tamamlanmış.
Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi'nin CHP'li olması uyumlu çalışmalarını engellememiş. Özbek, "Söke halkı aslında sağ eğilimlidir. Fakat sağın parçalanmış olmasından dolayı CHP, 3. kez belediye başkanlığını kazanmayı başardı. Son seçimlerde Söke'de CHP'nin ardından DYP, GP, DEHAP ve AKP beşinci parti olarak çıktı. Şu an en kötü ihtimalle 2. parti oluruz. Çünkü, halk artık Genel Başkanı, partiyi, bizleri tanıdı. Başarılı olacağımızı gördü" diye konuştu.
Söke'nin asıl gelir kaynağı tarım. Fakat Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı ve Didim gibi turizm beldeleri sanayi, eğitim ve sağlık hizmetlerini Söke'den aldığından, turizmde gelir kaynakları arasında sayılıyor.

HÜKÜMET GAYRETLİ
Pamuk ambarları, ayçiçeği, mısır, buğday ise halkın asıl geçim kapısı. Özbek ile birazda çiftçinin sıkıntıları hakkında görüştüm. Ne de olsa Söke denince akla, ilk onlar geliyor. Özbek, "Çiftçiden prim ve fiyatlar konusunda şikayetler alıyoruz. 15 Eylül 2004'te Ali Babacan'a çıktık, 'Doğrudan gelir desteği ve primler ne olacak?' diye sorduk. Haftasına çiftçiye destek geldi. 4 ay öne çektiler. Hükümet gayret içerisinde. Çiftçi AKP Hükümeti'ne gelirken yaralıydı, merhem olamadık. Tarım komisyonu sözcüsü ve üyesi Ahmet Öztürk Nazillilidir. Kendisinden bilgi alıyoruz. Alt komisyondan geçmiş 600 trilyon lira para var. Bu parayı hükümetimiz bulur. Çiftçimizin bu serzenişleri geçecek" dedi.