YENİ ASIR

AKP Ödemiş'te oy kaybetmemiş


12 Aralık 2005

Köşemden mümkün olduğu kadar tarım kesiminin sorunlarına çok yer vermeye çalışıyorum. Özellikle bu bölgelerde AKP'nin oy kaybına uğradığı söylenmesine rağmen, AKP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Emin Davran, halinden memnun. Son seçimlerde AKP Ödemiş'te yüzde 37 oy oranı ile 1. parti olmuştu. Belediye Başkanı Mahmut Badem ile İlçe Başkanı Davran, uyumlu bir şekilde çalışıyorlarmış. Davran, "Bugün seçim olsa yine 1. parti çıkarız" diyor.

ÇİFTÇİYE ÇÖZÜM
Ödemiş halkının yıllardır tek geçim kaynağı pamuk, patates ve hayvancılık. Çiftçi pamuktan kazandığı ile yıllardır evini, traktörünü almış, ailesini geçindirmiş. Bugün ise değil tüm bunları yeniden yapmak, evini geçindirmek için traktörünü, hayvanını satmak zorunda kalıyor.
Ama bakın çiftçiye, AKP İlçe Başkanı Davran, nasıl çözüm getiriyor:
"Artık pamuktan para kazanamıyorlarsa, başka ürünlere yönelmeliler. Örneğin, yem bitkileri iyi kazandırıyor. Alışageldiğimiz ziraatçılıktan vazgeçemiyoruz. Patates cazibesini yitirmiş durumda. Türkiye'nin her yerinde patates var" diyerek, çiftçiye yol gösteriyor.
Yani, yıllardır ektikleri pamuğu bir kenara bırakıp, başka şeyler ekeceklermiş. Artık Ödemişliler AKP İlçe Başkanı'nın düşüncesine katılırlar mı, yoksa verecek başka cevapları var mı, kendileri karar versinler.

DYP'NİN CEVABI
AKP İlçe Başkanı Davran'a, DYP İlçe Başkanı İlhami Boz'dan hemen yanıt geldi: "Köylünün tek girdi kaynağı pamuk. 13 yıl önce 113 bin ton pamuk ithal ederken, bugün 750 bin ton dışarıdan geliyor. Bu da bizim köylünün eksisi. Eğer Emin Bey böyle söylüyorsa, bize AB ayarında destek getirsin. 6 aydır süt primleri verilmedi. Köylünün hayvanı yoksa, yemi ne yapacak? Yem olarak kullanılan sılajlık darının kilosu, bugün 35 bin lira. Yazın ise 50 bin liraydı. Piyasada para yok. Vatandaş geçenlerde, 'tefeciden para alsaydım daha rahat öder ve yaşardım' diyor. Bankadan aldığı parayı ödeyemiyor. Köylü AKP'ye oy verdiğine pişman. Bir sonraki seçimlerde, sonucu görecekler. Emin Bey kendi parasını kazanmaya başlayınca siyaset yapsın, aile parasıyla bunları söylemek, siyaset yapmak kolay" diyerek, sert bir şekilde Ödemişte'ki DYP'liler adına konuştu.
Bakalım Ödemiş'teki çiftçimiz, AKP İlçe Başkanı Davran'ı dinleyerek, alternatif ürünlere mi yönelecek, yoksa bir daha AKP'ye oy vermeyerek yine pamuk ekmeye devam mı edecek? Sanırım cevabı sandıkta göreceğiz...