YENİ ASIR

AKP Nazilli, "İlk seçimde birinci partiyiz" diyor...


09 Aralık 2005

Nazilli mi büyük, Söke mi? Hangi Nazilliliye veya hangi Sökeliye bu soruyu sorun, cevap değişmez. Nazillili Nazilli, Sökeli ise Söke büyük cevabını verir. Bu neredeyse yıllardan beri değişmez bir kural. Nazilli AKP İlçe Başkanı Ali Ertürk'e, aynı soruyu sorduğumda, "Tabiki Nazilli büyük. 80 ilden büyük bir ilçe olmaktan memnunuz" cevabını aldım.
AK Parti 3 Kasım seçimlerinde Nazilli'de 2. parti olmuş. Belediye Başkanı Esat Ergüler DYP'li. Ertürk,
"Seçimlerde halk oylar bölünmesin diye DYP'ye oy verdi. Bugün seçim olsa oyumuz 30-35 bini geçer. Nazilli'de şu an 1. partiyiz" diyerek, AKP'nin ilçedeki durumu hakkında bilgi verdi.

ANAP'TAN GEÇTİ
Ertürk'ün ilçe yönetimi 30 kişiden oluşuyor. Eski ANAP Milletvekili Mehmet Yüzügüler de, 2 ay önce AKP'ye katılmış. Ertürk de eski ANAP'lı. 2000 yılında ANAP'tan istifa etmiş, 2 yıl siyasete ara vermiş, 2002'de AKP Nazilli kurucu üyesi olmuş. Ertürk'ün ilçe yönetiminde Hülmi Volaka, Murat Altınkaya, Necip Solak, Mehmet Gürbüz, Ahmet Eker gibi Nazilli'nin tanınmış isimleri mevcut. Ertürk, Nazilli'yi şöyle anlatıyor: "Nazilli köy görünümlü bir şehir gibi maalesef. Uğur Soğutma dışında hiç bir sanayimiz yok sayılır. Belediye ise park, bahçe ile uğraşıyor. Halkın tek geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılık.."
Ertürk'le Nazilli'deki çiftçi şikayetleri ve hayvancılık üzerine sohbet ederken, Ertürk'ün de hayvancılıkla uğraştığını öğrendim. "Ben gayet memnunum. Hayvan başına hükümet 500 milyon prim veriyor. 20 hayvanı olan 10 milyar para alıyor. Maaş gibi... Çiftçi şikayetleri bize de geliyor. Nazilli'de ağırlık olarak incir, ceviz, kestane, pamuk var. İncir ve ceviz fiyatı çiftçiyi memnun etti. Bir tek pamukta sıkıntı gözüküyor. Hükümet önümüzdeki günlerde iyi bir prim açıklar. Milletvekilimiz Ahmet Ertürk, tüm köyleri geziyor. Köylüyü bilgilendiriyor. Bilgilendirilen köylü umudunu yitirmiyor. Devlet mısıra ve buğdaya prim verdi. AKP bu ülke için şans" diyerek, sözlerini tamamladı.

UMUT VAR
Bugünlerde dikkat ederseniz tarım bölgesi ağırlıklı il, ilçe ve belde parti başkanlarının hepsiyle görüşüp, fikirlerini köşemden yansıtmaya çalışıyorum. Tarım bölgelerine doğru ilerledikçe, AKP'li ilçe başkanlarının, AKP'li il başkanlarına kıyasla, çiftçinin sorunlarına daha duyarlı olup, deve kuşu misali, kafalarını kuma gömmediklerini görüyorum. Çiftçinin yakarışlarını "şov" olarak nitelendirmiyorlar. Bu da umut verici bir durum...