YENİ ASIR

AKP Çeşme hareketli


23 Temmuz 2005

AKP Çeşme İlçe Başkanı İlhan Ayyıldız eski Tapu Sicil Müdürü. Kendisini emlak bürosunda ziyaret ettim. Emekli olduktan sonra emlakçılıkla uğraşmaya başlamış, ardından AKP İlçe Başkanı olarak siyasete atılmış. İlçe yönetim kurulu kurucu başkanı olarak kongresini yapmış.
Seçim arifesinde istifa eden yönetim kurulu üyeleri ile yönetime devam etmiş, fakat münfesih duruma düşmüşler. Sonra yeniden göreve atanmış, ilçe yönetim kurulunu oluşturmuş.

TANINMIŞ İSİMLER
Yeni yönetimi 20 asil, 20 yedek üyeden oluşuyor. İlçe yönetim kurulunda avukat Perihan Uşkay, öğretmen Mine Betül Nazlı, Rasim Zambak, diş hekimi Emin Yüce, turizmci Yüksel Topal gibi Çeşmeliler'in yakından tanıdığı isimler var.
İlçe Başkanı Ayyıldız AKP'nin Çeşme'deki durumunu değerlendirirken bakın neler söylüyor: "Şu anda çok iyi durumdayız. İlk başta bize Çeşme'de 500 oy alırsanız öpüp başınıza koyun demişlerdi. İlk Genel seçimlerde 1148, yerel seçimlerde il genel meclis üyeliğinde 3015 oy aldık. Yani yükselişe geçtik."
Çeşme Belediyesi'nde 10 CHP'li, 4 MHP'li, 1 de AKP'li meclis üyesi var. Ayyıldız, mecliste uyumlu çalıştıklarını belirterek, "Ilıca mevkiindeki Celal Bayar mahallesinin ismi değişip Şantiye mahallesi olmuş. Bunu duyunca çok üzüldük. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişinin isminin kaldırılması bizce yanlış. Allahtan Mahalli İdareler kararı reddetmiş, eski ismi yeniden konulmuş. Eğer kabul olsaydı değişimlerin ardı arkası kesilmezdi. Garip olan mahalle muhtarının isim değişikliğinden haberinin olmaması. Duyduğumuz kadarıyla meclis üyelerinden biri o mahallede oturuyormuş. Başka hiç bir gerekçeleri yok."

ASAYİŞ SORUNU VAR
Ayyıldız, ilçenin asayiş problemi olduğunu belirterek şöyle diyor: "Komşu ticaretini canlandırmalıyız. Termal tesisler açılarak Çeşme'de turizm mevsimini uzatmalıyız. Kaymakamımız yönünden çok şanslıyız. Kaymakam Nazmi Günlü 9 ay önce Kemer'den atandı. Turizmi çok iyi bilen, atak,çalışkan bir yönetici. Çok güzel projeleri var."
Sohbetimiz esnasında söz CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nun çalışmalarına geldi. Ayyıldız, " Vatandaş belediyeden şikayetçi. Tabelaların ebatlarından dolayı alınan harçlar fazla. Ayrıca yollara konan masa ve sandalyelerden alınan ücretlerden de şikayet var. Yasağa rağmen inşaatlar devam ediyor" dedi.
AKP İlçe yönetimi gerek İl Başkanı Ali Aşlık ile gerekse Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar Göksel ve Tevfik Ensari ile uyumlu bir çalışma ortamı yaratmışlar. Ayyıldız partisiyle ilgili şunları aktardı bize: "İlçe yönetimimizde bir tane baş örtülü bayan göremezsiniz. Biz herkese açığız. Ülkede şu an huzur ortamı var. Zamanında cebimde param olduğu halde çocuğuma şeker alamadığımdan evladını yitirmiş bir babayım. Biz o günlerden bugünlere geldik. Hükümetten memnunuz."