YENİ ASIR

AKP Aydın ve Bakan Koç


19 Kasım 2005

AKP Denizli İl Başkanı Mehmet Erdem'le uzun bir sohbet yaptık. Uzun diyorum, çünkü konuşmamıza öğlen başladık, akşam üstüne doğru ancak tamamlayabildik.
Erdem'in ağzından hiç düşürmediği bir isim var ki o da Aydın Milletvekili olan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç. Belli ki Koç'un Aydın'a çok faydası dokunuyor.
Başkan Erdem bakın neler anlatıyor:
"Bakanımızın Aydın'a çok katkıları var. Sayesinde Aydın'a ilk kez modern bir tiyatro "Şükran Güngör Tiyatrosu) çalışmaları yapıldı. Golf sahaları yapılacak. Aydın'da 16 yıllık AYTER A.Ş adında bir şirkete ait arazi var. Bir kısım hissesi Aydınlı vatandaşların. Yüzde 85'i özel idarenin, bir kısmı da belediyenin. Bu arazinin içinde sağlıksız 2 adet kuyu vardı. Bakanımızın girişimiyle burada jeotermal sudan istifa ederek turistik tesis yapılacak."

KESTANENİN VATANI
AKP İl Başkanı Mehmet Erdem'le konuşurken bilmediğim bir şey öğrendim. Bayıla bayıla yediğimiz Bursa kestanesinin bir kısmının Aydın'dan gittiğini biliyor muydunuz? Meğer Aydın'ın kestanesi ve de zeytini meşhurmuş. Yeni genç nesil kestane ve zeytin üzerinde yoğunlaşmaya, yatırımlarını bu yönde yapmaya başlamışlar. Markalaşma,paketleme çalışmaları yapılıyormuş. Ayrıca ekolojik ürünler üretilecek seralar kurulacakmış.

KONGRE HAZIRLIKLARI
AKP Aydın İl kongresi 2006 yılı içinde yapılacakmış. Bu nedenle kongreye yoğunlaşmışlar. İl yönetiminde, Bilal Sabunları Fabrikası'nın sahibi Halil Sabuncu, eski DYP'li Halil İbrahim Ergen'in oğlu Semih Ergen, DYP'li Deniz Atay'ın oğlu Sadık Atay gibi isimler mevcut. İl yönetimine bugüne kadar siyasette üst düzey görev almış eski siyasetçilerin çocuklarını almak için özel bir çaba sarfetmişler. Çünkü amaçları hem babalarının siyasi tecrübesinden faydalanmak ,hem de genç siyasetçiler yetiştirmekmiş.

SİYASET KOKUYOR
Başkan Erdem ile Aydın halkının da tarımla geçinmesinden dolayı çiftçi mitingleri ve şikayetleri hakkında konuştuk. Erdem, "Bu mitingler vatandaşın eylemi. Demokratik hakkı. Bir miktar siyaset kokuyor. Kestanede, zeytinde ve dağ eteğinde yetişen ürünlerde problem yok. Buğday, mısır, pamukta sorun gözüküyor. Hükümetin yaptıklarını iyi irdelemek lazım. Hükümet, Gümrük Vergisi uygulamasıyla çiftçimizi koruyor. İlk kez AK Parti iktidarı mısıra prim verdi. Mısır üretimimiz yükseldi" diyerek hükümetin tarım politikasını savundu.
Tarım konusunda karşı düşüncesi olanlar Erdem'e ne cevap verecekler ben de merak ediyorum.