YENİ ASIR

Ağar'dan cesur adım


17 Mayıs 2005

14-15 Mayıs'ta gerçekleşen DYP Kongresi'nin tartışmaları bitmeyecek gibi görünüyor. 14 Mayıs Cumartesi günü Mehmet Ağar'ın tekrar Genel Başkan seçildiği coşkulu kongrenin ardından 15 Mayıs Pazar günü Merkez Karar Kurulu, Genel İdare Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı listesi delegeler üstünde şok etkisi yaratttı.
Kongre salonundaki kalabalık listeler ortaya çıktığı anda bir anda derin bir sessizliğe gömüldü. Kendi kendime 'tamam bomba patladı, şimdi şoku atlatacaklar ve kıyamet kopacak' dedim. Sessiz kalabalık yavaş yavaş hareketlenmeye, kendi aralarında tartışmaya, görüş belirtmeye başladılar. Ardından sandık başına gidip oylarını kullandılar. Listede en çok çizik yiyen üç isim Celal Adan, Melek Atalay ve Mümtaz Yavuz oldu.

HERKESİ ŞAŞIRTTI
Asıl bomba ise GİK listesine alınmayan milletvekilleri idi. Köklü değişimler yapacağını söyleyen Genel Başkan Mehmet Ağar gerçekten dediğini yaptı ve herkesi şaşkınlığa uğrattı. O kadar ki pazar sabahına kadar kendini listede zanneden Yıldırım Ulupınar bile şoka uğradı.
Cumartesi akşamı listede olan pazar günü ise listede olmadığını gören Ankara İl Başkanı Bülent Kuşoğlu'nun durumu da Ulupınar'dan farklı değildi.
Bir süre sonra listeye alınmayan milletvekillerinin istifaları gelmeye başladı. Mehmet Ağar'ın bu durumu nasıl gözardı ettiği tartışılırken açıklaması geldi:

İSTİFA ZİNCİRİ
"Hani biz koltuk sevdalısı değiliz diyorlardı? Milletvekilliği GİK üyeliğinden önde bir statüde..."
Ağar bu düşünce ile hareket etmiş ise söyleyecek bir şey kalmıyordu. Genel İdare Kurulu'na alınmayan 6 milletvekilinden dördü istifa etti. Mantıklı düşünecek olursak Ağar'ın davranış şeklini anlamak mümkün. Meclis'te ha 7, ha 3 milletvekili olmuşlar. Eğer seçime kadar grup kurma şansları olmadığını görmüşse Ağar, olacakları da önceden hesaplamış, ona göre de bazı kimseleri gözden çıkarmıştır.
Ayrıca Ağar'ın istihbaratı oldukça kuvvetlidir. Bu milletvekillerinin bölgelerinde gereken araştırmayı yapmış ve bir daha seçilme şanslarının olmadığını görmüştür. Aldığım duyumlara göre Afyon Milletvekili Reyhan Balandı'dan dolayı rahatsızlığı varmış. Zaten Afyon İl Başkanı'nı Genel İdare Kurulu'na alıp, Balandı'yı almaması da bazı mesajlar içeriyor.

DOĞRUSUNU YAPTI
Kongre salonunda İzmir İl Başkanı Turan Arınç'ın liste konusundaki fikrini sordum. Arınç, "Şaşkınız. Yıldırım Ulupınar için elimizden geleni yaptık. Listedeki çok kişiyi tanımıyoruz. Yeni arkadaşımız Emin Dinleten'i de tanımıyoruz. Umarım İzmir için hayırlı olur" dedi.
Bence DYP Genel Başkanı doğru olanı yaptı. Delege değişiklik, farklı yüzler istiyordu. Delegenin bilinç altındaki düşüncelerini gerçekleştirmiş oldu. Listedeki isimleri tanıdıkça delege ve DYP tabanı zamanla bu duruma alışacaklardır. DYP'de köklü değişikliğin başka yolu yoktu...

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.