YENİ ASIR

Ağar'da önce ve sonra


03 Ekim 2005

DYP İzmir İl Teşkilatı, haftalardır Genel Başkanları Mehmet Ağar'ın İzmir gezisi için özenle hazırlık yaptılar. Kolay değil, 2 yıl aradan sonra ilk kez Genel Başkanlarına ve beraberinde gelen Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerine ev sahipliği yapıyorlardı.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, kalabalık bir milletvekili grubu, Genel Başkan Yardımcısı ve GİK üyeleriyle İzmir'e çıkarma yaptı. Binhan Oğuz, Ümmet Kandoğan, Tevfik Altınok, Altan Koçer, Orhan Keçeli, Birkan Erdal, Nevzat Ercan, Gültekin Uysal, Nusret Kandemir, Birol Özcan, Genel Başkana eşlik ettiler. İzmir'den GİK üyesi olan Emin Dinleten, İl Başkanı Turhan Arınç ve il teşkilatıyla beraber ev sahipliği yaptı.

İZMİR MERCEK ALTINDA
4 günlük gezi esnasında kongre sürecine girmiş olan İzmir İl Örgütü ve teşkilatları, GİK üyeleri tarafından mercek altına alındı. Genel Başkan'ın ve GİK üyelerinin İzmir'den ayrılmasıyla beraber DYP İzmir'de nasıl gelişmeler olacak hep beraber izleyeceğiz.
Çünkü, 4 gün boyunca hemen hemen herkes eteğindeki taşları gerek Genel Başkan'a, gerek Genel Başkan'ın eşi Emel Ağar'a, gerekse GİK üyelerine döktü. Gezi esnasında Emel Ağar'ın eline mektup tutuşturanlar, Mehmet Ağar'ı tuvalete giderken yakalayanlar, her bir GİK üyesine ayrı ayrı derdini anlatmaya çalışanlar... Ne arasanız vardı. Kim ak, kim kara renkler ortaya çıktı. Belki de İl Başkanı Turhan Arınç, için kongre öncesi bu gezinin getiri ve götürüleri yol gösterici olacaktır.
Genel Başkan'ın İzmir gezisinden sonra adaylığını açıklayacağını söyleyen ilçe başkan adaylarının durumlarının da netleşip, netleşmediği henüz belli değil.
Özellikle Konak'da çekişme büyük olacak. Eski başkan Serdar Yılmaz askerden döndü ve Ağar'ın gezisi esnasında ilk kez parti çalışmalarına katıldı.

ADAYLAR NE YAPACAK?
Yılmaz'ın en büyük problemi Yıldırım Ulupınar'a olan bağlılığının bilinmesi. Sohbetimiz esnasında Yılmaz, adaylık için adı geçen Bora Akseki'nin kendisinin aday olması halinde çekileceğini söylemesi üzerine Akseki'ye, "çekilecek misin?" diye sordum. Akseki tereddütleri olduğunu henüz karar vermediğini söyledi.
Bakalım Ankara'dan 4 günlük İzmir gezisi hakkında ne rapor çıkacak.
Ramazan ayından sonra ilçe kongrelerini, aralık ayında da il kongresini gerçekleştirek olan İzmir için bu raporun önemi büyük. İzmir gezisi sonrası Ankara rüzgarı İzmir DYP'de ne yönde esecek önümüzdeki aylarda belli olur.