MANŞET TURKİYE

İLLA Kİ ÇEŞME


01 Ağustos 2019

Çeşme ve Alaçatı bu yaz yine dolup taşıyor. Bodrum, Antalya, Fethiye, Marmaris, Göcek… Neredeyse bütün tatil beldelerini gezdim, gördüm. İnanın hiç birinde bizim Çeşme’nin nezihliği yok. Hepsinde de oldukça kalitesiz bir kalabalık var. 

Biz de öyle mi… Hem Alaçatı sokaklarında, hem de Çeşme'de dolaşan kaliteli kitleler kendilerini hemen belli ediyorlar.

Ege’nin rüzgarıyla meşhur destinasyonları, doğal güzelliği, taş binaları, masmavi denizi, dünya sörfçülerini ağırlayan plajları, renkli simaları Çeşme’ye çekmeye bu yaz da devam ediyor. 

Ege lezzetleri ile donanmış mekanları, mavi dondurması, Ege mavisi kepenkli pencerelerinden sarkan begonvilleri, sardunyaları ile cennet Çeşme’ye aşık olmamak mümkün mü? Alaçatı, eski konakların butik otellere çevrildiği dar sokakları ile beni benden alıyor.

Bu arada Çeşme’nin denizi üzerine herkesle bahse girerim. Yok Göcek’miş, yok Cennet Koyu’ymuş... Hepsi deniz biti ile dolu. Evet yanlış duymadınız, Göcek’te deniz biti var.

En son geçen hafta Göcek’te denize girdiğimizde deniz bitleri tarafından ısırılmaktan bir gün bile rahat rahat yüzemedik. Canınızı öyle bir yakıyorlar ki. Çeşme'ye koşup geldiğimde billur gibi serin sularımıza girdim ve yüzmenin keyfine vardım.

GELELİM MEKANLARA

Momo Beach büyüyüp serpilmeye devam ediyor...  Türkiye’nin ilk beach club’ı Fly-Inn "Dirty Hands“ yazlık mönüsü ile yine on ikiden vurmuş. Benim gibi suşi sevenler soluğu Sushimoto’da alıyorlar. 

Asma Yaprağı birbirinden lezzetli yemekleri, mutfağı ve şirin bahçesi ile yine dolup dolup taşıyor. Bir hafta önceden randevu almanız gerekiyor. 
Geçtiğimiz günlerde zar zor da olsa Horasan’da yer bulduk. Denizden babanız çıksa yedirten, hepimizi mest eden Horasan’da kredi kartı hala geçmiyor. Özellikle çıtır karidesini ivedilikle tavsiye ederim. Yan masamızda gözlerden ırak oturan İbrahim Kutluay ve Edvina Sponza’nın baş başa yemek yediğini görmek hoş oldu. Her ne kadar ilişkileri bir çok zorlu aşamadan geçmiş olsa da birbirlerinin gözlerinin içine bakarak konuşmaları, sevgiyle dokunuşları, hoş muhabbetleri gözümden kaçmadı. Kim ne derse desin demek ki aralarında hala harika bir aşk var. 

ÇEŞME ÇARSISINA AKIN VAR

Horasan’la başlayan Çeşme Çarşı lezzet şöleni küçük şirin meyhanelerle devam ediyor. Başı da Defne Yaprağı çekiyor. Bu sene Çeşme Marina'da oldukça hareketli. Canlı müzik mekanları Marina’ya can suyu olmuş, gençler coştukça coşmuş.     
---------------------------------

 

IŞILAY SAYGIN’IN ARDINDAN

Yılların duayen siyasetçisi Işılay Saygın’ın vefat haberini aldığımdan hakkında birkaç satır yazmam gerektiğini bilmeme rağmen yazamadım. Elim varmadı… Ben onu, o da beni çok severdi. Kadın siyasetçi olarak kendime örnek aldığım, hayatını Türk siyasetine adamış özel bir insandı. Nur içinde yatsın.