İNTERNET HABER

Yerel seçim sonbaharda olabilir mi?


18 Ağustos 2008 

Aldığım bazı duyumlara göre AK Parti yerel seçimleri öne çekmek için alarm vermiş . Bu noktada bir aksilik çıkmaz, Başbakan  karar değiştirmezse muhtemelen  sonbaharda  erken yerel seçim olabilir.

AK
Parti Hükümeti´nin yerel seçimleri öne çekmek için kendine göre gerekçeleri var ve fakat bunları şimdilik kamuoyu ile paylaşmak istemiyorlar. Görüştüğüm bazı AK Parti milletvekillerinin yarım ağız konuşmaları bu teoriyi doğrular gibi.

Genel Merkez  sene başında , teşkilatlara il kongrelerini seçimden sonra yapacağız mesajı yollamıştı. Çünkü bu kongrelerin zamanı değildi. Bu isteğe bir de not vardı , "ana kadame kongrelerinizi seçimden sonraya bırakın. Ama ilçe kongrelerinizi tamamlayın."

 

Bu da gösteriyordu ki ´ AK Parti´de ciddi bir  yerel seçim hazırlığı çok önceden başladı.

Ayrıca genel merkez tarafından temayül yoklamalarına çoktan başlandı bile . Teşkilatlara ve halka ´Belediye başkanınızdan memnun musunuz, değil misiniz, veya yerine kimin belediye başkanı olmasını istersiniz´ türünde sorular sorulmakta.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti´nin Melih Gökçek´in yerine aday aradıkları da kulaktan kulağa dolaşmakta.

 

Bir başka dedikodu da İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı  için sır gibi saklanan isimlerden birinin Mehmet Ali Bayar olduğu…AK Parti"nin önde gelenleri ve İzmir AK Parti teşkilatı bu konuda sıkı bir çalışma içine girmiş.

İzmir"i almaya kafasına koymuş olan AK Parti için Mehmet Ali Bayar ismi mutlaka flaş bir isim olacaktır.

Erken seçimlerin normal tarihi Mart 2009. Seçimlerin öne alınması anayasa değişikliği gerektiriyor. Mahalli idareler seçimleri anayasanın 127. maddesinde düzenleniyor.

AK Parti´nin böyle bir değişikliği Meclis´ten geçirebilmesi için diğer partilerin oyuna da ihtiyacı var. Yaz rehavetinden yeni çıkan partililerin bu konuya pek olumlu yaklaşacağını tahmin etmiyorum, ama AK Parti bu güne kadar ne dedi de, meclis onaylamadı?

 

Sürekli , al gülüm ver gülüm…

 

Ne diyelim, hayırlısı olsun…!