İNTERNET HABER

Türkiye kazansın !


29 Mart 2009

Büyük Birlik Partisi Muhsin Yazıcıoğlu’nunda bulunduğu helikopterin düşmesi zaten tartışmalı olan bu seçimlere bana kalırsa  iyice huzursuzluk getirdi.Öncelikle helikopter faciasında ölen vatandaşlarımızın yakınlarına sabır diliyorum. 29 Mart 2009  yerel seçimlerinde ne hikmetse  bir uğursuzluk var.

Liderlerin , adayların, sanki rakibinin yüzünü bir daha hiç görmeyecekmiş gibi "küfürleştiği" bir seçim dönemi yaşıyoruz.
Daha önce de defalarca yazdım. Sanki yerel değil ,genel bir hesaplaşma seçimi ...
Partilerin tuzu kuru...

Seçim dönemi  bayraklara,afişlere savrulan paraların haddi hesabı yok.

Milyonlarca insan, çaresiz ve işsiz... Esnaf kan ağlıyor, üniversiteyi yeni bitirmiş, hatta çift üniversite bitirmiş  gençler işsiz.

İndirimli satışlarda halk nerdeyse birbirini öldürecek. Hele yardım izdihamları ayrı bir yazı konusu.

Halk dilenci konumuna düşürüldü.
Ev hanımları akşam sofraya ne koyacak; kara kara düşünüyor. Emeklinin durumu ise vahimden öte...
Vatandaş  kredi kartları borçlarından boğulmuş durumda.İntiharlar,cinayetler,hatta hunharca işlenen cinayetler artık üçüncü değil, baş sayfa haberleri. 

Şimdi  gelelim bu sürecin en önemli boyutuna...

 

Tarhan Erdem ‘in araştırma merkezi  son zamanların en kapsamlı araştırmasını yapmış. 'Yerel Seçimlerde Siyasal Eğilimler Araştırması'nın alan çalışması, 53 ilin, 247 ilçesinde 426 mahalle ve köyde 7 bin 615 kişiyle, 14-15 Mart günlerinde hanelerinde yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiş, denetimler 17 Mart'a kadar sürmüş.

 

KONDA ‘nın anketine göre seçim sonuçları şöyle;

İl Genel Meclisi bazında ;
AKP 47.9
CHP 23.5
MHP 14.3


Yarın genel seçim olursa sorusuna ise ankete göre;

AKP 51.8
CHP 22.9 
yanıtı verilmiş.

 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AKP oyları yüzde 48.9'a ,CHP oyları ise yüzde 33.1'e yükselmiş görünüyor. Ancak seçmen umutsuz. Vatandaşların yüzde 26'sı 'Bu sorunlar sürer gider', yüzde 23'üyse 'Yeni parti lazım' diyormuş .

KONDA’nın anketi  ayrıca  22 Temmuz seçimlerinden beri kutuplaşmanın arttığını haber vermekte.

 'Kutuplaşma', kişilerin toplumsal ve siyasal konularda, kişisel deney ve bilgisine başvurmadan, siyasal liderinin veya partisinin o günlerde söylediklerine uygun biçimde düşünmesi ve davranmasıdır.
KONDA’ya göre  bizde kutuplaşmanın esir aldığı kişilerin oranı -farklı kabullere göre değişmekle birlikte- yüzde 70'in altında değil. Yani yüzde ellinin üzerinde ve oldukça tehlikeli bir boyutta.

Acı olan ne biliyor musunuz,bugün  sandığa gidiyoruz.Güç belki uzun bir zaman beri ilk kez elimizde. Peki biz ne yapıyoruz?

Eğer Taha Erdem 22 Temmuz seçimleri tahmininde olduğu gibi bu seferde haklı çıkacak olursa,demek ki hiçbir şey…
Sonuç her ne olursa olsun tek bir dileğim  var; Türkiye kazansın !