İNTERNET HABER

Türk gençliği nereye gidiyor?


21 Mayıs 2008

 

Sevgili okuyucular , MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli"nin partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Konuşmanın öyle bir bölümü var ki , Türkiye gerçeğini ortaya koyuyor.

Bu yıl 17 yaşını dolduracak olan bir erkek çocuğu annesi olarak endişelerimin ne kadar yerinde olduğunu Bahçeli"nin konuşmasını dinledikten sonra bir kez daha anladım.

Konuşmasında  Türkiye'de 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfusun 13 milyona yaklaştığına dikkati çeken Bahçeli, Türkiye'de bugün işi olmayan her 100 kişiden 35'inin genç olduğunu, 1.5 milyona yakın gencin ise iş aradığını bildirdi.
 
Bahçeli, genç nüfusun yüzde 30'unun öğrenci, yüzde 30'unun da çalıştığını, geri kalanın ise ne okuduğunu ne de çalıştığını dile getirerek, "Bu durum yaklaşık 5 milyon gencin tamamen atıl olarak beklediğini göstermektedir" dedi.
 
Ses yarışmaları...
 
Bahçeli konuşmasına şöyle devam etti , "Geleceğini ses ve müzik yarışmalarına, piyangolara, bahislere, satış oyunlarına bağlayanların sayısı çığ gibi büyümektedir. Kısa yoldan para kazandıracağı düşüncesiyle televizyonlardaki yarışmalara başvuranların sayısı birkaç milyona ulaşmıştır. Genç nüfusun işsizliği, beraberinde sosyal ve kriminal sorunlar da getirmektedir. Şiddete eğilim artmakta, sorunların yalnızca kaba kuvvetle çözüleceğine dair kanaatler güçlenmektedir"
 
MHP lideri, yapılan bir ankete göre gençliğin önem verdiği, örnek aldığı şahısların arasında, dizi film kahramanlarının olmasının herkesi düşündürmesi gerektiğini de aktardı.
 
Bahçeli, "Feodal kalıntı, töre, mafya türündeki dizi filmlerin özellikle gençler arasında rağbet görmesi, okul önlerinde giderek artan şiddet olayları, ilkokullara kadar inen suçlu yaşı, başta hükümet olmak üzere hepimiz için uyarıcı olması gereken bir konudur" ifadesini kullandı.
 
"Gençlerimize bugün sahip çıkamamanın faturası, önümüzdeki 25 yıllık süreçte karşımıza çıkacak" diyen MHP lideri, hükümetten, Türkiye'nin acil çözüm bekleyen birikmiş ağır sorunlarının yanı sıra ve onlardan da önce olmak üzere, gençliğin sorunlarına eğilmesini beklediklerini kaydetti.

 

Bahçeli"nin gençlere ve toplum sorunlarına yönelik bu konuşması oldukça düşündürücü. Şöyle bir geriye gidip düşünecek olursa ;

Türk televizyonunun yapısı ne zaman bozulmaya başladı ?

Yarışma ,dizi film furyası  derken yetmedi eş bulma programları başladı.

Çocuk dizileri bile korkutucu hal aldı.

Çok değil 10 yıl önce biz ne seyrediyorduk…?