İNTERNET HABER

Tartışılan resim...


06 Ağustos 2009

 

Pazar akşamı bir grup arkadaşımızla sohbet ediyoruz. Konu Hayrünnisa Gül’ün at binerken çekilmiş fotoğrafları . Ne yalan söyleyeyim  o gün ben haberi atlamışım. Bir arkadaşım ; “Sen nasıl gazetecisin. O resim nasıl olur da kaleme alınmaz. Hayrünnisa Gül kafasında türban ,türbanın tepesinde at binme kaskı. Olacak şey değil. Sanki Marie Antoinette …“ diyerek konuşmasına devam etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün   ve  First Lady Hayrünnisa Gül'ün  at binerken çekildiği fotoğrafları tekrar incelemek için bilgisayar başına oturduğumda karşımda ki görüntü şahsen beni de güldürdü.Ve neden bir Pazar akşamı konunun masamızda  meze olduğunu anladım.

Bu resimlerin Çankaya Köşkü'nün web sayfasına konması şart mıydı bilemiyorum ama  ne yazık ki konmuş.

Sosyal ve kültür seviyesi yüksek olan bir grup arkadaşımın Marie Antoinette benzetmesi beni rahatsız etse de resme bakarken çağdaş bir Türk kadını olarak güleyim mi, ağlayayım mı bilemedim.

Ülke de işsizlik oranı bu kadar çok artmış, insanlar bir kuruşa muhtaç hale gelmişken Cumhurbaşkanı ve eşinin ele ele Alice Harikalar Diyarında şeklinde gezip tozmaları, at binmeleri Marie Antoinette benzetmesini hak ediyor mu?

Tarih sayfalarını şöyle bir karıştırdım. 'nin taç giyme töreni, 'teki ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı esnada, 'de gerçekleşmiş  Bu dönemde söylenmiş olan, "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!" sözü, ya Marie Antoinette'i kötülemek ya da sözü popüler yapmak amacıyla, Marie Antoinette'e mal edilmiş.

Bunun haricinde,  Marie Antoinette’nin gündelik hayatı çok sıkıcıymış. Hergün uşaklar yardımıyla yataktan çıkıyor, uşaklar tarafından giydiriliyormuş. uyan herkesin katılabileceği halka açık akşam yemeklerinde kocasına eşlik ediyormuş. Bu durumdan annesine, "Rujumu tüm dünyanın gözü önünde sürüyorum, ellerimi tüm dünyanın gözü önünde yıkıyorum!" diyerek yakınmış.

Hayrünnisa Gül ‘de kıyafet koduna uysa, tüm dünyanın gözü önünde ata binerken  kafasında ki eşarbı çıkarıp kaskı öyle taksa ,

ya da böyle bineceğine hiç binmese …

Cipini kendi kullansa da, halkın içinde bulunduğu yokluğu görerek , şu aşamada halkı rahatsız edecek davranışlardan kaçınsa…

Hali hazırda bizleri temsil eden bir  Cumhurbaşkanı eşi kültür ve sosyal düzeyi yüksek bir toplulukta Marie Antoinette benzetmesi ile karşı karşıya kalıyorsa, açlıktan,işsizlikten kırılan kesim içinde kim bilir neye benzetecek?

Çankaya köşkünün web sayfasını düzenleyenlere resim seçerken biraz daha dikkatli olmalarını öneririm.  En azından bazı spor dallarının resmi kıyafet uygulaması olduğunu,aksi görüntülerin hele hele bizi temsil edenler tarafından uygulanmış ise, garip durduğunu bilmeleri lazım.

MİNİK NOT :

Sevgili Tercüman okurları bana ulaşmanız anladığım kadarı ile kolay olmuyor. Ben de bu nedenle hem bana kolayca ulaşabilmeniz,hem de beni ve çalışmalarımı daha yakından takip edebilmeniz için www.aysemkalyoncu.com.tr    hizmete girmiştir. Sık sık güncellenen bu adresten bana soracağınız soruları daha sağlıklı olarak takip edebilecek ,sizlerle iletişim halinde olabileceğim.