İNTERNET HABER

SONAR’ın anketi ve Anavatan kongresi


26 Ekim 2008

 

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda defalarca Anavatan Partisi"nin hafta sonu gerçekleşen kongresi hakkında yaptığım görüşmeleri sizlerle paylaşmıştım.

Adaylardan Salih Uzun"un kazanacağını, hatta Ahmet Özal"ın belki de aday olacak oyu bile toparlayamayacağını yazmıştım.

 

Kongreden bir önce ki akşam televizyonda haber kanalları arasında gezinirken SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayraktar"ın Anavatan Partisi kongresi hakkında yapmış olduğu ankete takıldım. Bayraktar konuşmasında ; ” Üst düzey Sonar yöneticileri 600 kadar Anavatan delegesiyle birebir görüşme yaptı. Murat Akdeniz kesinlikle Anavatan Partisi Genel Başkanı olacak.Sonucu buradan sizlere söylemiş olayım.Salih Uzun ve Ahmet Özal 125"er oy  alırlar” dedi. Bayraktar"ın bu konuşmasını duyunca inanın büyük şok yaşadım. Kendi kendime “anketlerin gerçeği yansıtmadığı bir gerçek ama bu kadarı da fazla” diye söylendim.

 

Belli ki ortada garip bir durum var….

 

Hatta sonuç belli olduktan sonra kongre salonundan görüştüğüm bir MYK üyesi “ SONAR anket yapayı öğrensin” diyerek ,tepkisini dile getirdi.

 Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, ilk iki turda salt çoğunluğun sağlanamaması üzerine yapılan üçüncü turda 409 oyla Salih Uzun  genel başkanlığa seçildi.

Uzun, daha öncede partide genel başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

, Genel Başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, ''Şu an dualarınıza ihtiyacım var. Allah muvaffak etsin, mahcup etmesin. Hep beraber ANAVATAN'ı Türk siyasetinin güçlü partisi haline getireceğiz'' dedi.

Bu arada, Uzun ile üçüncü tur oylamaya katılan Metin Karadayı'ya 2, ikinci tur oylamanın ardından çekildiğini açıklayan Murat Akdeniz'e 121, birinci turdan sonra çekilen Ahmet Özal'a da 1 oy çıktı. 

 

Anavatan Partisi yeni genel başkanı Salih Uzun"a şimdiden başarılar dilerim.

 

Şimdi gelelim,dinlediğim ve duyduğum bir başka habere…Önümüzde ki günlerde gerçekleşecek olan DP kongresinden sonra, her iki parti yeniden birleşme çabalarına gireceklermiş.

 

İlahi…Gülerim ağlanacak hallerine…!