İNTERNET HABER

Son Ada


16 Ocak 2009

İnternethaber’de yazmaya başladığım günden beri sizlere pek fazla kitap tavsiyesinde bulunmadım. Fakat mutlaka okumanız gerektiğine inandığım, benim soluksuz okuduğum Zülfi Livaneli’nin son romanı “Son Ada  tek kelime ile harika.

 

Biri bana seyretmek istediğim bir filmi anlatmaya başlarsa sinirlenir ,karşı tarafı susturur  “ bırakta kendim izleyeyim, başkası anlatınca aynı zevkle izleyemiyorum”  der,huysuzluk yaparım.

 

Şimdi bana yapılmasını istemediğim bir şeyi ben sizlere yapacağım ve kitap hakkında biraz bilgi vereceğim.

 

Çünkü bu kitabı neden okumanız gerektiğini sizlere anlatmam lazım.

Eh! hepimiz aynı toprak parçasında yaşıyoruz öyle değil mi?

 

Livaneli Son Ada’da ,aslında hepimizin düşlediği bir ülkede yaşanan olayları anlatırken, politik ve kişisel ihtirasların araya karışmasını, hatta yetmeyip doğaya müdahale ederek her şeyin nasıl alt üst edilebileceğini anlatmış.

 

Olmayan bir düşman nasıl yaratılır?

Doğanın dengesi nasıl bozulur?

Olmayan düşmanın düşmanı nasıl ürer,çoğalır ve yeni düşmanların ortaya çıkmasına sebep olur?

İhtirasın sonu nereye varır?

Öteki” ler  kimler?

 

İşte yukarıda sıralanmış olan soruların yanıtlarının hepsi bu kitapta yer almakta.

Kısacası “Son Ada” içinde yaşayan kişileri, ele alınan konuları ve yaşanan olayları ile tıpkı benim canım günümüz Türkiye’m gibi…

Mutlaka okuyun !

 
 
LOGAR DURUMU
Tuncay Güney için bence en güzel benzetmeyi İzmir CHP milletvekili Canan Arıtman  yapmış.Olaya  "Logore hali "demiş. Arıtman yaptığı yazılı açıklamada, Ergenekon soruşturmasının kilit ismi olduğu iddia edilen Tuncay Güney'in 2001'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ifadenin DVD bantlarının televizyonlarda yayınlanan bölümlerini bir hekim olarak değerlendirdiğinde bu kişinin akıl ve ruh sağlığının yerinde olmama olasılığının çok yüksek olduğunu tespit ettiğini belirtmiş ve Logore hali içinde olan kişinin benzerlerini, hem de çok daha tutarlı görünen kurgular, hikayeler anlatanlarını akıl hastanelerinde bolca görmenin mümkün olduğunu kaydetmiş.
Bana kalırsa olay "Logore hali" den de öte ,hatta tam bir " Logar durumu" ...
Hele bu adamı ciddiye alıp logarın kapağını açanları ise anlamak mümkün değil.