İNTERNET HABER

Sen neler yapmışsın ey ATAM !


23 Haziran 2008

 

New York Times"a konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Atatürk devrimleri için “Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gecede kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır” demiş.

AKP "liler her zaman ki gibi yine yurt dışı yayınlara istedikleri konuşmaya devam ediyorlar. Hem de bu sözcükleri sarf eden Türkiye Cumhuriyetinin Genel Başkan yardımcısı.

 Dengir Mir Mehmet Fırat "ın Atatürk hakkında sarf ettiği sözleri okuduğumda gözlerim neredeyse yerinden fırladı.

Sevgili okuyucular düşünebiliyor musunuz bu sözler tüm dünya liderlerinin şapka çıkarttığu,saygı ile andığı büyük önder Mustafa Kemal Atatürk için söyleniyor.

New York Times  Sabrine Travernise imzalı haberinde AKP"nin kapatma davasını değerlendirirken , Türkiye"de laikler ile AKP taraftarları arasında yaşanan çekişmeyi “kan davası” olarak yorumlamış ve  “Bu acı kan davasının kökleri tarihe dayanıyor” başlığını kullanmış.

Dünyaya verdiğimiz mesaj  demek ki işte bu kadar basit ve üzücü…

Sizlere New York Times"ın  konu hakkında ki yorumundan bir bölümü ve bu yoruma Türkiye Cumhuriyeti Genel Başkan Yardımcısı  Dengir Mir  Mehmet Fırat "ın yanıtını aktarmak istiyorum, gerisine siz karar verin;

New York Times yazarı; “ Bugünkü kavgalar Türkiye"nin 1920"lerde başlayan olağanüstü tarihinin son halkası. Mustafa Kemal yüzünü Avrupa"ya dönmüş, Doğu"yla tüm bağlarını kesmiş, Latin alfabesine dönmüş, camileri devlete bağlamış ve dini kurumları ortadan kaldırmıştı. “

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ; “Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gece içinde kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır. Bu travmayı yaşamayan toplumlar, insanların nasıl giyindiklerine ilişkin tartışmaları anlayamazlar”

New York Times yazarı ;  Türk siyasi sisteminin bir özelliği daha var: Yıllardır güçlü bir general ve yargıç zümresi perdenin arkasında ipleri elinde tutuyordu. 1960"dan beri dört kez seçilmiş hükümeti devirdiler. Ülkedeki sınıf ayrımı bugüne kadar geldi. Kalabalıkları temsil eden AKP, laik kadınlara hayat tarzlarını kaybetme korkusu yaşatıyor. Erdoğan"la ilgili bir diğer korku ise devlet içinde giderek kadrolaşması. Erdoğan"ın damadının yöneticiliğin yaptığı bir şirketin ihalesiz, rakipsiz olarak Sabah"ı satın alması da parti üyeleri tarafından bile açıklanamıyor.

Sevgili okuyucular Atatürk devrimleri bir travma imiş.

Fazla yoruma gerek var mı?