İNTERNET HABER

Seçim öncesi ve gecesi Kıbrıs


20 Nisan 2009

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde seçimlerin yapıldığı akşam Girne’de meşhur  Niazi’s de yemek yiyoruz. Fakat hiç birimiz kendimizi yemeğe veremiyoruz ,çünkü Kıbrıs halkının heyecanı bize de geçmiş durumda. Açılan sandık sayısı ve oranlar geldikçe UBP partililer ellerinde bayraklarla sokaklara dökülmeye başladılar.  

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Pazar günü yapılan milletvekilliği erken genel seçimlerinin galibi ana muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi (UBP) oldu. KKTC genelindeki toplam 620 sandıktan açılan 590’ının sonucuna göre, Ulusal Birlik Partisi (UBP) oyların yüzde 44,1’ini alırken, iktidardaki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) oyların yüzde 29,17’sini aldı. Bu oranların sayım sonuna kadar korunması halinde UBP 26, CTP 15 milletvekili çıkarıyor.

 

Seçim öncesi ,cumartesi ve Pazar günlerinde hem sokakta ki vatandaşlarla  ,hem de siyasetçilerle  bol bol konuşma ,görüşlerini alma fırsatım olmuştu. Özellikle taksi şöforleri ile yaptığım sohbetlerin sonunda   neredeyse oy oranlarına kadar , sonuçları tahmin eder olmuştum.  Her zaman söylerim taksi şoförleri kadar halkın nabzını iyi bilen yoktur.

 

Hangi taksiye bindiysem  ,hangi vatandaşla konuştuysam oylarını Derviş Eroğlu’na vereceklerini söylüyorlardı. Nitekim sonuçlar açıklanmaya başladığında alınan oy oranları beni pek şaşırtmadı. Sandıklar açılıp sonuçlar kesinleştiğinde ise Kıbrıs sokakları görülmeye değerdi. Halk çoşkulu bir şekilde sokaklara döküldü, konvoylar yapıldı. Eğlence ve kutlamalar sabaha kadar sürdü. Bir ara Eroğlu’nu kutlamak için kendisini aradığımızda ,danışmanı “ Etrafı o kadar kalabalık ki sesleri duymak imkansız” diyerek ,bizi daha sonra aratacağını söyledi.


KKTC genelinde toplam 5 ilçede, açılan 590 sandıktan çıkan oyların, seçim pusulasındaki sıralarına göre, siyasi partilere dağılımı, oy oranları ve çıkaracağı millevekili sayısı şöyle: Ulusal Birlik Partisi (UBP): 585.015 (yüzde 44,01) 26 milletvekili, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP): 387.717 (yüzde 29,17) 15 milletvekili, Demokrat Parti (DP): 142.607(yüzde 10,73) 5 milletvekili, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP): 31.981 (yüzde 2,41), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP): 90.837 (yüzde 6.83) 2 milletvekili, Halk İçin Siyaset Partisi (HİS): 6.535 (yüzde 0,49), Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP): 83.841 (yüzde 6,31) 2 milletvekili. Bu sonuçlara göre, yüzde 5 olan ülke barajını aşan UBP, CTP, DDP, TDP ve ÖRP meclise giriyor.


Tüm bu seçim sonuçlarını öğrendikten sonra “Neden bizde de seçim barajı %5 olmuyor? Neden Kıbrıs kadar demokratik  olamıyoruz ?”  soruları ile baş başa buldum kendimi.

 

Sahi neden ?