İNTERNET HABER

Saksağan'ın kuyruğunu bilir misiniz?


27 Nisan 2009

 

 

Saksağan hakkında bilginiz var mı? 
Eğer yok ise ben sizlere biraz ön bilgi vereyim. Kargagillerden olan saksağanlar, siyah-beyaz gövde renkleri ve gövdelerinden daha uzun olan kuyruklarıyla tanınırlar. Uzunlukları 36- 38 cm, ağırlıkları 250-400 gr arasındadır, kanatları açıldığında ise uçtan uca uzunluğu 48-53 cm’dir. Gagası, başı, göğsü, alt kısımları siyah, kanat ve kuyruğu koyu mavi-siyah renklidir. Kuyruğun üst kısmında güneş ışığının da etkisiyle yanardöner çeşitli renkler göze çarpar. Karnı ve omuzları ise beyazdır. Bu zeki, cesur ve kurnaz kuşlar, ötücü kuşlar takımından olup çığlıklar atarlar ve “çak çak”, “çat çat” gibi sesler çıkarırlar. 

Zekalarından   dolayı saksağanlar, kargadan sonra  en saygı duyduğum kuş türüdür.

 

Kıssadan hisse diyerek size bir saksağan fıkrası anlatayım ; Bir gün iki Temel bir saksağan görürler.Saksağan göle konar.Temeller   yanıtını bildikleri halde  aralarında alışkanlık gereği tartışmaya başlarlar ; “Saksağan’ın kuyruğu suya değer müüü….yoksa değmez müüü ?”

 

Aslında sorunun cevabı hepimizin bildiği gibi ; Bal gibi değer…

Şimdi gelelim bu örneği neden verdiğime…

 

ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan başkanlık açıklamasında, 1915 Ermeni olayları için  bildiğiniz gibi ''soykırım'' kelimesini kullanmadı. Obama yayınladığı açıklamada ;  ''94 yıl önce, 20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri başladı. Her yıl, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1.5 milyon Ermeni'nin katledilmesi veya ölüme yürümesini anıyoruz'' dedi.

Obama açıklamasında  soykırım sözünü kullanmadı ve Türkçe'ye ''büyük felaket'' olarak çevrilen Ermenice ''Meds Yeghern'' sözüne yer verdi. Barack Obama, ''Ermeni halkı bizim kalplerimizde yaşadığı gibi, 'büyük felaket' de, bizim anılarımızda yaşamalı'' şeklinde konuştu.

''Tarihin, çözülmedikçe ağır bir yük olabileceğini'' ifade eden ABD Başkanı, açıklamasında, ''1915'in korkunç olaylarının insanoğlunun kendi türüne insani olmayan tutumunun karanlık olasılığını hatırlattığını ve geçmişi gözden geçirmenin uzlaşma yönünde kuvvetli bir vaadi de içinde barındırdığını'' bildirdi.

 

Peki,  bu bildiri üzerine günlerdir biz ne yapıyoruz?

Obama “ Soykırım” dedi mi , yoksa demedi mi,  tartışması yapıyoruz.

Bal gibi dedi işte …!