İNTERNET HABER

Saçmalığın böylesi


30 Nisan 2008

Diyanet açıklama yapmış:

 

"Diyanet , İslam Hukuku'na göre bir erkeğin belirli şartlarda birden fazla kadınla evlenmesi mümkündür diyor. Ancak bir şartla:  "Bir erkek iki yakın akraba ile aynı anda evli olamaz."

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sitesindeki İlmihal içinde yer alan evlenmeye ilişkin yazıda İslam Hukuku'nda bir erkeğin belirli şartlarla birden fazla kadınla evlenmesinin mümkün olduğu belirtiliyor. Ancak bir erkeğin iki yakın akraba ile aynı anda evli olamayacağının da altı çiziliyor.

 

Ben böyle saçmalık görmedim.

 

Diyanet işleri açıklama yapmayı bıraksa son derece hayırlı bir iş yapmış olacak.Nitekim gelen tepkiler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek yeni bir açıklama yaptı;

 Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada,  " Diyanet İşleri Başkanlığının birden çok evliliğe izin verdiği ve teşvik ettiği' şeklinde anlamanın asla doğru olmadığı'' belirtilirken, ''Başkanlığımız, 'ikinci evliliğin dinen de uygun olmadığını' her vesileyle ifade etmekte, Başkanlık personelinin uygulaması ve toplumu bilgilendirmesi de bu yönde olmaktadır'' denildi.

Toplumu din konusunda aydınlatmak ve bilgilendirmekle yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanlığının bu çelişkili ifadeleri karşısında şahsen benim bile kafam karıştı.Değil ki zaten çok eşliliğe eğilimli, olaya daha dünden hazır erkek milletinin kafası karışmasın.

Sevgili okuyucular konu hakkında dün yazmış olduğum “ Ya sabır” başlıklı yazıma gelen yorumları şöyle bir okumanızı tavsiye ederim.Okuyunda Türk halkının, erkeklerimizin görüşlerinin ne yönde olduğunu anlayın.

Atatürk  ilke ve devrimlerini savunan bir  Türkiye Cumhuriyeti kadını olarak şahsen ben bu yorumları yazan arkadaşlar adına büyük üzüntü duydum.

Prof.Dr. Süleyman Ateş bakın nasıl bir açıklama yapıyor;
 
” Biz sadece bilgi veriyoruz. Verilen bilgileri hem uygulayalım diye birşey yok. Bazı şartlarda erkeğin birden fazla kadınla evlenmek vardır. Kur'an-ı Kerim'de vardır bu.
İslam'da var ama uygulayalım diye birşey yok. İslam'da çok eşlilik var diye uygulamak mı gerekir?

Kur'an-ı Kerim var, tefsiri var. Atatürk tefsiri yaptırmıştır. Her türlü umreler vardır. Bu bir kitaptır. Tarihidir. Osmanlı tarihini anlatıyorsak Osmanlı dönemini mi getireceğiz. Hayır. Biz sadece bilgi veriyoruz. Gelin hayata geçirelim diye birşey yok

Sevgili okuyucular çok eşliliği savunan vatandaşlarıma  ben de sormak istiyorum ; Bu memlekete Osmanlı dönemini mi getirmek istiyorsunuz?