İNTERNET HABER

Pırlantada KDV’nin dünya hali…


14 Şubat 2009

Sevgili okuyucular ülkemizde ekmek, peynir, zeytin, meyve, su, odun, kömür, çanta,kitap,defter, ilaçi doktor KDV’ye tabi iken ,pırlantanın KDV’sinin sıfır olmasını vatandaşlarımız hala kabullenemedi.

 

Hani rahmetli Turgut Özal’ın bir sözü vardı ;” Alışırsınız,alışırsınız….” Derdi  ve gerçekten de Türk milleti zamanla  kendisine zorla kabul ettirilen her şeye alışırdı.

Ama işte gördüğünüz gibi bu sefer hesaplar tutmadı.Yani evde ki hesap çarşıya uymadı. Halk bu sefer yutmadı, yutamadı…

Kısa bir hatırlatma yapayım ;yalnızca pırlanta değil elmas,yakut,,zümrüt ve incinin KDV’si de 1 Ağustos 2004 ‘de sıfıra indirilmişti. kttalr

 

 

Bir süredir , “Pırlanta ortaklığı” başlıklı haberler basınımızda yer almakta.

 
Peki diğer ülkelerde pırlantanın durumu nasıl?

Nasıl olacak lüks tüketim olduğu için “en yüksek oranda “ KDV’ye tabiler.

Örneğin pırlantada KDV  ; İsveç’te (%25), Almanya’da (%19), Fransa’da ( %19,6), İtalya ( %20), İrlanda ( %21 ),Bulgaristan (%20) ,Danimarka (%25), Polonya ( %22), Avusturya (%20), Yunanistan’da (%18) ,Belçika’da (%21)…oranında.

 Diğer ülkelerde de durum farklı değil.


Geçtiğimiz günlerde Şükrü Kızılot’un köşesinde okumuştum. Pırlanta KDV’sinin “sıfır olmasını savunanlar,gerekçe olarak “Efendim pırlantadan 1 Ağustos 2004’de KDV kalktı ama yüzde 22 Özel Tüketim Vergisi getirildi” diyorlarmış.

Kızılot köşesinde konuya çok güzel aydınlık getiriyor ve yanıt olarak şöyle diyor  ; “  Bu doğru değil.Pırlantaya ÖTV 1 Ağustos 2002’de getirildi.Sadece pırlantaya değil tıraş sabunu dahil bir çok ürüne ÖTV getirildi. (Bkz. 12.6.2002 Tarihli R.Gazete’de yayınlanan 4760 sayılı Kanun, 71 03 Pozisyon.)

Tabloya bakarsanız ( ÖTV oranı 22 değil 20 ) yüzde 20 ÖTV alınan, örneğin ; güneş kremi, saç spreyi,  cep telefonu, parfüm ve daha bir çok üründen ; hem yüzde 20 ÖTV hem de yüzde 18 KDV alınıyor. Üstelik ,ÖTV’den de ( pırlanta hariç ) “verginin de vergisi “ KDV olarak alınıyor . 

 Anlayacağınız bu pilav daha çok su kaldırır ve  uzun yıllar tartışılır.