İNTERNET HABER

Nerede kalmıştık...?


05 Ağustos 2008

Terörü lanetleme adına Türkiye'yi sarsan terör olaylarını kronolojik olarak hatırlatmaya devam ediyordum ki araya birkaç günlük mola girdi.

Evet nerede kalmıştık?

 

21 Ağustos 2001 …Alarko Holding ortaklarından Üzeyir Garih , İstanbul Eyüp"te 10 bıçak darbesiyle öldürüldü.

 

18 Aralık 2002… Yazar Necip Hablemitoğlu, Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası kitabından dolayı ağır eleştiriler alıyordu. Ayrıca Fettullah Gülen ile ilgili "Köstepek" isimli kitap çalışması  nedeniyle de tehdit edilmekteydi. 18 Aralık 2008 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürüldü.

 

15 Kasım 2003…İstanbul"daki Neve Şalom ve Beth İsrail sinagoglarına düzenlenen saldırılar sonucu 27 kişi hayatını kaybetti. 300 kişi yaralandı.

 

15 Kasım 2003…Sinagog saldırılarından beş gün sonra , 20 Kasım 2003 günü yine İstanbul'da ve yine bomba yüklü araçlarla iki saldırı daha düzenlendi. 20 Kasım'da yapılan saldırıların hedefi İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası"nın genel merkeziydi. Saldırı sonucu 30 kişi hayatını kaybetti. 400 kadar kişi de yaralandı.

 

9 Kasım 2005… Hakkari"nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz 'a ait Umut Kitapevi bombalandı.

 

5 Şubat 2006…Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi"nin İtalyan papazı Andrea Santoro göğsünden iki kurşunla vurularak öldürüldü.

 

5 Mayıs 2006…Cumhuriyet Gazetesi'nin Şişli'deki binasına üç kez bombalı saldırı düzenlendi. 5 Mayıs tarihinde atılan bomba pimi çekilmediği için patlamadı.10-11 Mayıs tarihlerinde de bomba atıldı. Saldırganlar “Allahu ekber” sloganları atarak kaçtı.

 

17 Mayıs 2006…Sabah saat 10:30 sıralarında saldırgan Alparslan Aslan Danıştay 2.Dairesi üyeleri toplantı halindeyken salona girerek ateş açtı. Saldırı sonrasında , Danıştay İkinci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin öldü. Dört üye yaralandı.

 

19 Ocak 2007…Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink gazete binasından çıkarken uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

 

18 Nisan 2007…Hıristiyanlık konusunda kitaplar yayınlayan Zirve Yayınevi"nin Malatya irtibat bürosu beş kişi tarafından basıldı.Yayınevi çalışanlarından Alman vatandaşı Tilman Geske ve Türk vatandaşı Necati Aydın domuzbağı ile bağlanıp boğazları bıçakla kesilerek öldürüldü.

 

7 Ekim 2007…Şırnak"ta görev yapan birliğe terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırıda biri astsubay 13 asker şehit oldu.

 

21 Ekim 2007…Kuzey Irak"tan gece yarısı sınırı geçen PKK'lılar önce Yeşiltaş Komando Taburu ve Dağlıca Komando Taburu arasındaki Avaşin Çayı'nın üzerindeki köprüyü havaya uçurdu. Ardından da Dağlıca Komando Taburu'na saldırdı.12 asker öldü,16 asker yaralandı,8 askeri ise PKK kaçırdı.

 

9 Temmuz 2008 …Amerika Birleşik Devletleri İstinye'de bulunan İstanbul Başkonsolosluğu önüne araçla gelen saldırganlar , giriş kapısında nöbet tutan polislere ateş açtı. 3 polis şehit olurken ,3 saldırgan öldürüldü.

 

27 Temmuz 2008… İstanbul Güngören"de ardı ardına iki bombanın  patlatılması sonucu; beşi çocuk , 17 kişinin öldü, 150 kişinin yaralandı.

 

Sevgili okuyucular, günlerdir sizlere çalkantılı bir siyasi geçmişe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti 'nin önemli terör olaylarını sıraladım. Görüldüğü üzere terörist saldırılar Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşı için adeta hayatın bir parçası.

 
 Türkiye gündeminin toz duman olduğu şu günlerde , hatırlatmak ve ders almak için sıraladığım bu filmi Türk milleti  defalarca izlemiş ve özümsemiş durumda.


Diyeceğim o ki; Kim korkar hain kurttan…!